1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad [161]
3 years ago
11

What is the interest you pay if you borrowed 5400 at 6% interest for one year?

Mathematics
1 answer:
sp2606 [1]3 years ago
3 0

Answer:

316

adsfasdfadfasdfasdfasdfasdfasdfas

You might be interested in
Revenue from Monorail Service, Las Vegas In 2005 the Las Vegas monorail charged $3 per ride and had an average ridership of abou
Karolina [17]

Answer:

A)The required linear demand equation ( q ) = -4500p + 41500

B) $4.61

   $95680.55

C) No it would not have been possible by charging a suitable price

Step-by-step explanation:

<u>A)  find the linear demand equation</u>

given two points ; ( 3, 28000 ) and ( 5, 19000 )

slope ( m ) = ( y2 - y1 ) / ( x2 - x1 )

                 = ( 19000 - 28000 ) / ( 5 - 3 )  = -4500

slope intercept is represented as ; y = mx + b

where y( 28000) = -4500(3) + b

  hence b = 41500  

hence ; y = -4500x + 41500

The required linear demand equation ( q ) = -4500p + 41500   ----- ( 1 )

p = price per ride

<u>B ) Determine the price the company should charge to maximize revenue from ridership  and corresponding daily revenue</u>

Total revenue ( R ) = qp

                               = p ( -4500p + 41500 )

  hence R = -4500p^2 + 41500p  ------ ( 2 )

To determine the price that should maximize revenue from ridership we will equate R = -4500p^2 + 41500p  to a quadratic equation R(p) = ap^2 + bp + c

where a = -4500 ,  b = 41500 , c = 0

hence p = -\frac{b}{2a}  = - \frac{41500}{2(-4500)} =  4.61

$4.61 is the price the company should charge to maximize revenue from ridership

corresponding daily revenue = R = -4500p^2 + 41500 p

where p = $4.61

hence R = -4500(4.61 )^2 + 41500(4.61) = $95680.55

C) No it would not have been possible by charging a suitable price

5 0
3 years ago
More expression help!​
irga5000 [103]
Y=5s+8a+200 is the right answer pretty sure
6 0
3 years ago
The engine life for a certain brand of lawn mower is modeled by the function f(h) = 50 - 1 3 h where h represents hours used. Wh
Colt1911 [192]

Answer: C. Engine life decreases steady with time.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Hamburgers cost $3 and hotdogs cost $2. The total cost of buying b hamburgers and d hotdogs can be expressed by C=3b+2d. How can
Temka [501]
C = 3b+2d is the same as 3b+2d = C

Let's isolate d. To do this, we first need to subtract 3b from both sides

3b+2d = C
3b+2d-3b = C-3b
2d = C-3b

Then divide both sides by 2

2d = C-3b
2d/2 = (C-3b)/2
d = (C-3b)/2

Take note of the parenthesis as they are very important. We want to divide ALL of C-3b over 2. We don't want to just divide -3b over 2.

The answer choices you have aren't 100% clear but I have a feeling your teacher meant to say d = (C-3b)/2 instead of d = C-3b/2 for choice A

If that assumption is correct, then the answer is choice A.
7 0
3 years ago
The tax rate as a percent, r, charged on an item can be determined using the formula – 1 = r, where c is the final cost of the i
melisa1 [442]

The <em><u>correct answer</u></em> is:

$43.20

Explanation:

The formula we have is

c = p(1+r), where c is the total cost, p is the price of the item before tax, and r is the tax rate written as a decimal.  This formula comes from the fact that adding a percent tax to the cost of an item takes 100% of the price and adds r% to it; this is why we multiply the price by (1+r).

Since our tax rate is 8%, r = 8% = 8/100 = 0.08.  The price of the item is $40.  Using this information, we have:

c = 40(1.08) = $43.20

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit rate of 100mile/4gallons
    9·1 answer
  • Finding theoretical probability throwing a dart in a 3x3 yellow square that is centered inside a 6x6 blue square
    7·1 answer
  • Which of the following equations describe the line shown below? <br><br>Check all that apply.
    11·1 answer
  • A regular hexagonal flower pot has sides that measure x−6x-6 units. Its perimeter is 78 units. What is the value of x? plus 20 p
    8·1 answer
  • I need help in #3 and 4
    13·2 answers
  • Correct answers only!! Circle P is described by the equation (×+4)^2 + (y+7)^2 = 16 and circle Q is described by the equation (x
    7·1 answer
  • Solve for x.<br> 5. 150 - (2x + 90) = 4x
    5·1 answer
  • Which pair of measurements is not equivalent?
    5·1 answer
  • A newspaper poll states that 60% of the people in Rottsburg have a pet dog. If there are 2.5 million
    7·1 answer
  • Tina mailed a package in a container shaped like a
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!