<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
Due to the cause it would end up being the second option
In numbers, <span>seventy two thousand and thirty two is 72032</span>
To write 81/450 as a percent have to remember that 1 equal 100% and that what you need to do is just to multiply the number by 100 and add at the end symbol % .
<span>
81/450 * 100 = 0.18 * 100 = 18% </span>
81/450 as a percent<span> equals </span><span>18%</span>