1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
3 years ago
8

Neef Corporation has provided the following data for its two most recent years of operation: Selling price per unit Manufacturin

g costs: 84 Variable manufacturing cost per unit produced: Direct materials 12 Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead per year $432,000 Selling and administrative expenses: Variable selling and administrative expense per unit sold 5 Fixed selling and administrative expense per year 61,000 Year 1 Year 2 3,000 Units produced during the year 12, 000 9,000 9,000 10,000 3,000 2,000 Units in beginning inventory Units sold during the year Units in ending inventory Which of the following statements is true for Year 2?
A. The amount of fixed manufacturing overhead released from inventories is $654,000
B. The amount of fixed manufacturing overhead deferred in inventories is $12,000
C. The amount of fixed manufacturing overhead released from inventories is $12,000
D. The amount of fixed manufacturing overhead deferred in inventories is $654,000
Business
1 answer:
Luden [163]3 years ago
7 0

Answer:

C. The amount of fixed manufacturing overhead released from inventories is $12,000

Explanation:

Fixed manufacturing overhead in year 1 = $432,000

Production of units in Year 1 = 12,000 units

Thus, fixed manufacturing overhead per unit in year 1 = $432,000 / 12,000 units = $36 per unit

Inventory at the end of year 1 = 3,000 units

Fixed manufacturing overhead deferred in year 1 = 3000 units * $36 per unit = $108,000

Now, lets calculate for year 2:

Production units: 9000 units

Fixed manufacturing overhead per unit in year 2 : $432,000 / 9,000 units = $48 per unit

Fixed manufacturing overhead in closing inventory = 2000 units * 48 = $96,000

<em>Fixed manufacturing overhead released from inventory = Fixed manufacturing overhead in beginning inventory - Fixed manufacturing overhead in ending inventory</em>

Now, applying the formula (as stated above) for calculating fixed manufacturing overhead released from inventory in year 2:

Fixed manufacturing overhead (FMOH) released from inventory in year 2 = FMOH in year 1 - FMOH in year 2

= $108,000 - $96,000 =

= $12,000.

You might be interested in
Crigui Music produces 60000 CDs on which to record music. The CDs have the following costs: Direct Materials $13000 Direct Labor
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

$35,000 is the maximum amount that Crigui should pay

Explanation:

Total cost if manufactured internally;

Direct materials $13,000

Direct labor 15,000

Variable overhead 3,000

Fixed overhead 7,000

————

Total cost $38,000

Therefore, $38,000 - $3,000 (unavoidable cost) = $35,000

7 0
3 years ago
Time spent with a professional in his or her work environment is known as
never [62]
A job shadow. is the answer
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
A company has set a low price on a new product it introduced. It wants to maximize its market share and attract a large number o
KATRIN_1 [288]

Answer:

A. Market-penetration pricing

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
On December​ 31, Sulfur Corporation has the following data​ available: Net Income $ 140 comma 000 Market price of one share of c
GarryVolchara [31]

Answer:

Earnings per share

= <u>Net income - Preferred dividend</u>

 No of common stocks outstanding

= <u>$140,000 - $40,000</u>

   300,000 shares

= $0.33 per share

Price-earnings ratio

= Market price per share

 Earnings per share

=  <u>$6.00</u>

   $0.33

= 18

Explanation:

There is need to calculate earnings per share, which is net income minus preferred dividend divided by number of common stocks outstanding at the end of the year. Finally, we will calculate price-earnings ratio, which is the ratio of market price per share to earnings per share.

7 0
3 years ago
A company has a process that results in 12,000 pounds of Product A that can be sold for $8 per pound. An alternative would be to
eimsori [14]

Answer:

The correct answer is management should sell Product A now.

Explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follows:

Total production = 12,000 pounds

Sell price = $8 per pound

If process further, Cost = $80,000

Selling price = $14 per pound

So, If we sell the product without further process, than

Total sale value = 12,000 × $8 = $96,000

And, if we sell the product after further processing, then

Total sale value = (12,000 × $14) - $80,000

= $88,000.

As, sales value is more in selling the product without further process, so management should sell the product without further processing it.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Blue Company purchased 60 percent ownership of Kelly Corporation in 20X1. On May 10, 20X2, Kelly purchased inventory from Blue f
    10·1 answer
  • Suppose consumer income increases. If grass seed is a normal good, the equilibrium price of grass seed will a. decrease, and pro
    12·1 answer
  • Which of the following is a drawback of a push strategy?
    9·1 answer
  • Innovations such as the microchip and the Internet lead to business cycle variations because
    13·1 answer
  • A company estimates its sales at 200,000 units in the first quarter and that sales will increase by 20,000 units each quarter ov
    13·1 answer
  • Critical Chain Project Management (CCPM) attempts to keep the most highly demanded resource busy on critical chain activities, b
    13·1 answer
  • What can accountants do for businesses or individuals?
    6·1 answer
  • The most important useful measure of cost is
    7·1 answer
  • progressive taxes operate on the assumption that those with _____ can afford to contribute a higher percentage of their income i
    7·2 answers
  • The financial statement that reports the revenues and expenses for a period of time is known as the.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!