1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
2 years ago
8

Sun Co. was constructing fixed assets that qualified for interest capitalization. Sun had the following outstanding debt issuanc

es during the entire year of construction: $6,000,000 face value, 8% interest $8,000,000 face value, 9% interest None of the borrowings were specified for the construction of the qualified fixed asset. Average expenditures for the year were $1,000,000. What interest rate should Sun use to calculate capitalized interest on the construction
Business
1 answer:
inessss [21]2 years ago
7 0

Answer:

the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%

Explanation:

The computation of the interest rate that should be determined the capitalized interest is shown below;

= $6,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.08 + $8,000,000 ÷  ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.09

= 0.0857

= 8.57%

Hence, the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%

The same would be considered

You might be interested in
The Chief Financial Officer of Five Star Food Distributors has asked you to evaluate the building of a new warehouse. As an astu
salantis [7]

The answer is<u> "net present value".</u>


Net Present Value (NPV) is the estimation of all future cash flows (positive and negative) over the whole existence of a venture limited to the present. Net Present Value examination is a type of natural valuation and is utilized widely crosswise over back and representing deciding the estimation of a business, speculation security, capital task, new pursuit, cost decrease program, and anything that includes income.

8 0
3 years ago
What is FAFSA? Who is eligible?
marishachu [46]
The Free Application for Federal Student Aid (FAFSA<span>) is used to calculate the Expected Family Contribution (EFC), a somewhat harsh measure of the family's ability to pay for college. The EFC is the sum of a student contribution and a parent contribution.</span>
6 0
3 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
As governor, Marcy has decided that anyone who works but earns less than $20,000 a year will have their health insurance premium
harina [27]

Answer:

They have risen.

Explanation:

Demand has increased, but supply has remained constant.

8 0
3 years ago
2700 thousand bonds with a face value of $1000 each, are sold at 106. The entry to record the issuance is
IceJOKER [234]

Date, bonds sold at a premium

Dr Cash $28620000000

   Cr Bonds payable $2,700,000,000

   Cr Premium on bonds payable $1,62,000,000

Explanation:

The total face value of the bonds is $1,000 x 2700,000 bonds = $2,700,000,000

since the bonds were sold at 106, their price was =

$2,700,000,000 x 106% = $28620000000

the difference between the face value and the actual market price = $2,862,000,000 - $2,700,000,000 = $1,62,000,000 must be recorded as premium on bonds payable (increases the bonds' carrying value)

<h3>What is the difference between market value and face value?</h3>
  • The market value is the actual price at which the security trades on the open market, as well as the price that fluctuates when the yield reacts to changes in interest rates.
  • The face value is determined by the issuing company. It may be the value at which the firm redeems the shares at some point in the future, but there is no guarantee.

Learn more about date and the interest expense:

brainly.com/question/20038664

#SPJ4

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Positively Rivet Inc. is a small machine shop that produces sheet metal products. It had one line dedicated to the manufacture o
    8·1 answer
  • Keidis Industries will pay a dividend of $3.55, $4.65, and $5.85 per share for each of the next three years, respectively. In fo
    12·1 answer
  • The Company uses a periodic inventory system. For specific identification, ending inventory consists of 215 units, where 190 are
    6·1 answer
  • Yield to maturity (YTM) is the rate of return expected from a bond held until its maturity date. However, the YTM equals the exp
    6·1 answer
  • Robert invested $4,000 five years ago at 4 percent interest. He takes out all his interest earnings and spends them immediately.
    13·1 answer
  • In the context of project management, a task duration is always the same as the amount of work (effort) it takes to finish the t
    11·1 answer
  • A and B have a written contract whereby A agrees to sell B a plot of land for $100,000. Later, without terminating the first con
    5·1 answer
  • Trade sanctions were often enacted as expressions of U.S. revulsion against nations for their internal practices, such as human
    8·1 answer
  • How is granite made i will give brainliest if right ?
    5·1 answer
  • NetonBe makes sweaters, which traditionally involved the following steps: dyeing (i.e., into six different colors), knitting of
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!