1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
3 years ago
5

Solve for each variable X and Y.

Mathematics
1 answer:
kaheart [24]3 years ago
4 0

Answer:

x=5 and y=7

Step-by-step explanation:

The opposite parallel sides of any rhombus are going to be equal.

a.) Knowing this you take (x+14) and make it equal to (5x-2). Then you subtract the x from (x+14), and add the 2 from (5x+2), making the new equation 16=4x. You divide 4 by x and by 16, getting the final simplified answer of x=4.

b.) Using the same method you take 3y-3 and set it equal to (2y+4). Then you subtract the 2y from (2y+4) and add the 3 from (3y-3) to bother sides. Now you have your new equation and answer being y=7.

a.) x+14 = 5x-2

b.) 3y-3 = 2y+4

You might be interested in
Alex bought 9 2/3 pounds of hamburger meat for a cookout. He plans to make 1/3 pound hamburgers.What is the maximum number of 1/
sladkih [1.3K]
29 you divide 1/3 by 9 and add the extra 2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle is 3 1/4 feet long and 2 1/3 feet wide what is the distance around the rectangle
Zina [86]

3 \frac{1}{4}  =  \frac{13}{4}
2 \frac{1}{3}  =  \frac{7}{3}
\frac{39}{12}  +  \frac{28}{12}  =
=  \frac{67}{12}  = 5 \frac{7}{12}

3 0
3 years ago
Help with a geometry problem???​
jeka57 [31]

Volume = 9in • 9in • 9in

Volume = 729 in^3

Now multiply the volume by 6 grams.

Let H = total weight of the cube in terms of grams.

H = V • 6

H = 729 • 6

H = 4,374 grams

6 0
3 years ago
Complete the sentence.<br> ------- is 4 times as much as 9.
Harlamova29_29 [7]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

4 x 9 = 36

36 / 4 = 9

Therefore, 36 is 4 times as much as 9.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
home i-Ready Practice: Proportional Relationships - Quiz - Level G ) When driving at a steady speed on the highway, Mr. Tran's c
Dominik [7]

Answer:

y = 28x and the next quetion where they ask for the 9 gallon is 252

Step-by-step explanation:

I typed that in and got it right, also my brain.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Felipe has 25 green marbles, 17 blue marbles, and 11 red marbles. He gave ten marbles to
    12·2 answers
  • A cereal serving has 5 grams of salt. How many milligrams is that?
    10·1 answer
  • -3x-7(x+4) which is a term in this expression
    15·1 answer
  • Chicken Little started the month with 5 eggs in its inventory that cost $2 each. During the month, Chicken Little bought 30 more
    13·1 answer
  • Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
    7·2 answers
  • Find the solution to the system 4x - y = -12 and -x - y = 3
    14·2 answers
  • If 4 pound of sugar cost of 1 pound of sugar is and the cost of ten pounds of sugar is
    8·1 answer
  • Factor the expression using the GCF 21+15
    7·1 answer
  • Distance between<br> -9 1/2 and 1 1/2
    10·1 answer
  • Ivan has a sticker collection. 2/5 of his stickers are scratch-and-sniff stickers. 1/4 of his scratch-and-sniff stickers smell l
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!