Answer:
./48
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
um
Answer:
9
Step-by-step explanation:
The square root of 225 is 15. I hope that helped!
Answer:
The unit price is 4.15 dollars per gallon
Step-by-step explanation:
- Yolanda buys 5.8 gallons of gas for $24.07
- We need to find the unit price in dollars per gallon
- Unit price means the price of each gallon
∵ The number of gallons = 5.8 gallons
∵ The price of the gallons = $24.07
∵ The unit price = the amount of money ÷ number of gallons
∴ The unit price = 24.07 ÷ 5.8
∴ The unit price = 4.15 dollars per gallon
* <em>The unit price is 4.15 dollars per gallon</em>