1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blizzard [7]
2 years ago
13

A value meal package at Ron's Subs consists of a drink, a sandwich, and a bag of chips. There are 5 types of drinks to choose fr

om, 6 types of sandwiches, and 3 types of chips. How many different value meal packages are possible
Mathematics
1 answer:
Lynna [10]2 years ago
8 0

Answer: 90 different meal packages.

Step-by-step explanation:

Given data:

Types of drinks available = 5

Types of sandwiches available = 6

Types of chips available = 3.

Solution:

No of meal packages possible for this combination

= 6*5*3

= 90

A total of 90 different meal packages would be gotten:

You might be interested in
Going through York Canal, he drives 5 miles in 15 minutes. Later on as he crosses Stover Lake, he drives 30 minutes at the same
SVETLANKA909090 [29]
When going through York Canal, his speed is 1 mile per 3 minutes.

If going by this speed while crossing Stover Lake, he would drive 10 miles in 30 minutes.

Therefore, he drove 10 miles. 
5 0
3 years ago
Show the reflection of the given points.Locate the points of the reflection in their proper position around the x-axis
amid [387]

Answer: I believe this is it

4 0
2 years ago
Help I can’t figure out how to do zero exponents
Orlov [11]

Anything (except 0) to the 0 power is equal to 1.

8^0  = 1

(-8)^0 = 1

24781297429879741^0 = 1

4 0
2 years ago
Zar has 3 pizzas cut into 9 slices. Imani has 3 times more slices than Zar. How many more slices does Imani has more then Zar
maks197457 [2]
3x+x=27
4x=27
X=8
Inman ate 3 times 8=24
Zar ate 8
24-8=16. Inman ate 16 more slices
8 0
3 years ago
50 POINTS!
nignag [31]

Answer:

im gussing sorry if its wrong :(

Step-by-step explanation:

1=a

2=d

3=b

4=c

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Earns 8.50 an hour . Works 45 hours.
    5·1 answer
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • Solve for x: |4x + 12| = 16
    14·2 answers
  • GEOMETRY HELP PLEASE URGENT
    5·1 answer
  • What is this (2⋅3) ^2 −5^2 = I don't know what the dot means I think it means multiplication I got 11 am I right
    11·2 answers
  • 1.1p+1.2p-5.4=-10 please help?
    14·1 answer
  • Look at the map. explain why elm street and birch street are not perpendicular
    12·2 answers
  • Todd plans to swim 18 laps in the pool. Each lap is 50 yards. So far Todd has
    13·2 answers
  • Mitchell solves the following system of equations using the elimination method.
    9·1 answer
  • Connection terminated.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!