Answer:
$3.13/lb
Step-by-step explanation:
Divide 3/4 pound into $2.35:
$2.35
--------- = $3.13/lb
3/4 lb
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Answer: m = 7 or -2
Step-by-step explanation:
Quadratic Formula! 
Polynomial Form: 
So in this example a: 1 b: -5 c: -14
You get:
m = 7 or -2
Check by plugging a value back in for m

True for both.
Answer:
b
Step-by-step explanation: