1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
3 years ago
11

Noah bought 5 CDs and a DVD for a total of $57. The DVD cost $12. The CDs were each the same price. How much did Noah pay for ea

ch CD?
•Equation:

•So, Noah paid ______ for each CD.
Mathematics
1 answer:
raketka [301]3 years ago
7 0
I believe $11.4 not sure
You might be interested in
Please find the value of x and y.​
Sophie [7]

Answer:

x = 11

y = 3

Step-by-step explanation:

4y+1=6y-5

-4y   -4y

+1   =2y-5

+5       +5

  6/2=2y/2

      3=y

2x-4=  18

  +4    +4

2x/2 = 22/2

      x=11

7 0
3 years ago
??Which is the following recursive formula???
g100num [7]
A1=2*5^(1-1)
a1=2,
ratio is 5
so correct answers is A
6 0
3 years ago
7<br> Slope<br> 6'<br> y-intercept (0, – 6)<br> What is the equation
Hitman42 [59]

Answer:

y = 7x -  6

Step-by-step explanation:

We are given the slope of 7 and the y-intercept of (0, -6).

We can easily write this in slope-intercept form.

y=mx+b

m - slope

b - y-intercept

Replace 'm' with '7' and 'b' with '-6'.

y=mx+b\rightarrow \boxed {y=7x-6}

Hope this helps.

3 0
2 years ago
What is the value of x
qwelly [4]

×=8 you're so welcome. :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mrs.Jacob offers a sale price for $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen
elena55 [62]

Find unit cost buy dividing price by number of muffins:

3.50 / 4 = 0.875 for 1 muffin.


Multiply price for one muffin by 12 ( 12 in a dozen).

0.875 x 12 = $10.50 for a dozen.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A sample of 4 is selected from a lot of 20 piston rings. How many different sample combinations are possible?
    11·1 answer
  • What is 5+5 jfkkckdndnd
    14·2 answers
  • Graph the function and analyze it for domain, range, continuity, increasing or decreaseing behavior, symmetry, boundedness, extr
    15·1 answer
  • Solve for x. 3x= -2x+30 A. x = 0 B. x = 5 C. x = 6 D. x = 8
    15·1 answer
  • It's 11:33 am and i add 30 minutes what time will it be
    14·1 answer
  • PLEASE HELP RN!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • What's the equation of the line shown above?
    10·1 answer
  • Before you answer, make sure to do a step by step explanation, if you forget, it's whatever. I'll give crowns to the people that
    5·1 answer
  • Evaluate 1 3/7-(2/3+5/7)​
    15·2 answers
  • A circle has a radius of 20 centimeters and a central angle that measures 216 degrees. What is the length of the arc defined by
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!