1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
2 years ago
5

Which property is illustrated by the statement 4+9+12 = 4+9+12

Mathematics
1 answer:
xeze [42]2 years ago
4 0

Answer:

ASSOCITIVE PROPERTY

Explanation:

The associative property allows us to change groupings of addition or multiplication and keep the same value.

Hope that helps

You might be interested in
Please answer this for me
forsale [732]

Answer:

possibly z2-6 so try the third one

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
-3x+3y=12
max2010maxim [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

  1. Reform the first graph: -3x + 3y = 12; 3y = 12 + 3x; y = 4 + x; y = x + 4
  2. Compare y = x + 4 and y = x + 4: they are equal, thus the same slope (1) and the same y-intercept (4)

7 0
2 years ago
You are building a rectangular planter for your school garden. You want the area of the bottom to be 90ft^2. You want the length
Anestetic [448]
15 feet and 6 feet
 Hope this helps you :)<span>
</span>
6 0
3 years ago
A restaurant offers 77 possible​ appetizers, 1515 possible main​ courses, and 99 possible desserts. how many different meals are
JulsSmile [24]
First you need to multiply all the numbers to get 11548845 and then for example you need to do this (77*1515)+(77*99)+(99*1515) = 274263 to get and then you need you need to add 77,1515,99 to get 1691 and then you add 11548845, 274263, and 1691 to get 11824799 and that is the total number of possible outcomes of meals that you can get.
<em> hope this helps you and the the reason I explained is so you dont have to ask this type of question again.</em>

6 0
3 years ago
5 plates and 4 cups cost 21.20 dollars. 6 plates and 5 cups cost 25.70 dollars. Each plate costs the same amount as the other pl
Sloan [31]
Roughly one plate and one cup costs about $2.35
8 0
2 years ago
Other questions:
  • When given Three points on a coordinate plane, you may be able to find a specific Quadratic equation that intersects all given p
    5·1 answer
  • Say a random useless fact
    12·2 answers
  • Solve each equation using inverse operations: 1. 9w = -54 2. b - 12 = 3 3. n/4 = -11
    9·1 answer
  • Four added to 3 times a number is 25
    5·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through the points (5,8) and (9,20)
    9·2 answers
  • 1.) (X+9)(x+3)
    8·1 answer
  • 5x - y = -1 - -5x + 3y = 25
    13·1 answer
  • Which is the best deal<br>12oz. for $.99<br>64oz for $2.99<br>128 oz. $4.99​
    6·2 answers
  • Kenya dose the pole vault for her school's track team. Her record is 2 meters 86 centimetres. How many millimetres is Kenya's re
    6·2 answers
  • У-3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!