1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inn [45]
3 years ago
7

Determine whether or not the following graph represents two quantities that are proportional to each other. Explain your reasoni

ng.

Mathematics
1 answer:
castortr0y [4]3 years ago
5 0

Answer:

The quantities are not proportional.

Step-by-step explanation:

The values, x and y, do not begin or pass through the origin, (0,0). This means they are not proportional.

You might be interested in
Mr. Loh is bored over winter break so he gets a temporary job at a halal cart. He gets paid 3$ for each chicken over rice that h
Masja [62]

Answer:

halal cart. Imao. does he sell fatoush

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the slope intercept form of 5x-y=9
Korolek [52]
Slope-intercept:
y=mx+b

5x-y=9
5x=y+9
y+9=5x
y=5x-9

Slope-int: y=5x-9
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Name a pair of vertical and adjacent angles in each figure. Find m<1
Grace [21]

Answer:

80 degrees

Step-by-step explanation:

Vertical angles are congruent, meaning that if a vertical angle is 80 degrees, the other vertical angle is 80 degrees; they have the same angle measure.

m < 1 = 80 degrees

3 0
2 years ago
Can ya'll help me? tehee :)
monitta
128
328
437
837
Hope it helped
3 0
3 years ago
Find all the missing angles:
siniylev [52]

Step-by-step explanation:

this is the answer in the picture

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Three geometric progression's P, Q, and R, are such that there sums to infinity are the first three terms respectively of an ari
    11·1 answer
  • The presentation of numerical information in a graph or table is called a data ___?
    14·2 answers
  • PLEASE HELP FIRST GETS BRAINLIEST.
    15·1 answer
  • A company produces alarm clocks. During the regular workweek, the labor cost for producing one clock is $4.00
    6·1 answer
  • A ceramics workshop makes wreaths, trees, and sleighs for sale at Christmas. A wreath takes 3 hours to prepare, 2 hours to paint
    11·1 answer
  • 2. The number of phones (landline and cell) owned by the members of each of nine families is 3, 5, 6, 6, 6,
    13·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • itzel noticed that the distance from her house to the library, which is 40 miles, was one fifth the distance from her house to h
    12·1 answer
  • Refer to the attachment and answer​
    8·1 answer
  • At what point does y = 2x + 3 intercept: a) The y-axis: b) The x-axis:​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!