1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
2 years ago
15

Find the circumference of a circle that has a diameter of 5 inches. Use 22/7 for pi.

Mathematics
1 answer:
Snezhnost [94]2 years ago
4 0

Answer:

step 1. The circumference (c) of a circle is equal to the diameter of a circle x pi. c = d(pi) = 5pi

step 2. c = 5pi = 5(22/7) = 110/7 = 15 5/7.

You might be interested in
Robin purchased 3 1\2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Natalka [10]
The answer is 40 cents
8 0
3 years ago
PLEASE HELP ME PLEASE HELP
aliina [53]
To grandparents house :
140/56 = 2.5 hours

Return trip :
140/50 = 2.8 hours

Total time : 2.8+2.5 = 5.3 hours
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does (1,-2) (2,1) (3,0) (4,2) represent a function Yes or No?
Artemon [7]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

x= 1, 2, 3, 4

y= -2, 1, 0, 2

y is changing randomly you won't be able to tell what number is next

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Will uses 36.12 ounces of milk to make 9 shakes. About how much milk is in each shake?
bonufazy [111]

Answer:

About 4 oz

Step-by-step explanation:

36.12 is founded to 36. 36 oz /9 milkshakes is 4oz per milkshake.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help, ill give brainliest
larisa [96]

Answer:

Step-by-step explanation:

a b c

d e f

solution is b,e

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What are the answers?
    10·1 answer
  • If 0,<, or = should replace the blank in k___k^2
    5·1 answer
  • one square mile is equal to 640 acres what is the area in acres for the piece of land length 3 1/4 and width 5 2/4​
    10·1 answer
  • Which system of linear inequalities is shown in the graph
    13·1 answer
  • What type of correlation does this scatter plot have?
    12·1 answer
  • Jamal buys 33 bolts that cost $0.38 each.
    15·1 answer
  • 10 points. Please don't give a answer that doesn't make sense.
    9·2 answers
  • 2(x-3)+6≤-10 help please?
    11·2 answers
  • When do we use parentheses in negative numbers?
    5·1 answer
  • Jessie needs to get a picture blown up from a 4x6 standard print to a poster size frame she has. When she gets to the copy place
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!