1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuki888 [10]
3 years ago
14

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $370 for 12 ft2

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]3 years ago
6 0

Answer:

30.80

Step-by-step explanation:

$370/12ft^2

You might be interested in
What is the value of the 5 in the number 356,409?​
Hoochie [10]

Answer:

ten thousands

Step-by-step explanation:

THIS IS MIDDLE SCHOOL MATH IM SORRY

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help!!!<br><br> 15 points!!
Slav-nsk [51]

Answer:

the answer is B

\frac{5}{14}

7 0
3 years ago
Help! Need by 10:30 to turn in and I'm confused!
Alecsey [184]

Answer:

8 boxes of tissues

5 bags of cough drops

Step-by-step explanation:

You need to write a system of equations.

x = number of tissue boxes

y = number of cough drop bags

x (number of tissue boxes) + y (number of cough drop bags) = 13 (total number of tissues and cough drops combined.

So, your first equation is

x + y = 13

Then, you need to write the second equation.

(1.69 [cost of 1 tissue box] * [number of tissue boxes]) + (1.19 [cost of one bag of cough drops] * [number of cough drop bags] = 19.47 [total cost of tissues and cough drops]

That's a lot to read, so here's the equation simplified!

1.69x + 1.19y = 19.47

Now, you have two equations:

x + y = 13

1.69x + 1.19y = 19.47

I would solve with the substitution method.

the first equation can be changed to x = 13 - y by subtracting y from both sides.

Then, your two equations are:

x = 13 - y

1.69x + 1.19y = 19.47

Now, you can plug in that value of x into the second equation!

1.69(13 - y) + 1.19y = 19.47

21.97 - 1.69y + 1.19y = 19.47

subtract 21.97 from both sides

-1.69y + 1.19y = -2.5

Add the y values

-0.5y = -2.5

divide both sides by -0.5

so, y equals 5 bags of cough drops

now that you know what y equals, plug it back into your original equation to find x!

x + y = 13

plug in y

x + 5 = 13

x = 8

so, x = 8 boxes of tissues

Hope this helps! Let me know if you have any questions!

8 0
3 years ago
It takes Prakash 2 1/2 hours to paint a medium sized room. If he can work 50 minutes each day, how many days will it take to com
Aleksandr-060686 [28]
60 min in one hour so 60+60+30=150.
150 divided 50 mins = 3 days (50+50+50=150)
3 0
3 years ago
Just need the explain your answer part. Can anyone help seventh grade math please DESPRATE
Dima020 [189]

9514 1404 393

Answer:

  140, 35, 260/35, 7.43, 8

Step-by-step explanation:

The last section is just a summary of the preceding sections, a short description of the problem and how you worked it.

She sells the jackets for 140% of $25, or $35. 260/35 = 7.43 She can only sell a whole number of jackets, so she needs to sell 8.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you please help me on -6(b+3)+6b=-6(-4b+3)
    9·1 answer
  • 4x+17=23. Find the solution to this equation
    8·2 answers
  • The diameter of the head of a screw is 0.306 inch. What is this number written in word form?
    15·2 answers
  • What is the relationship between 3's and 9338
    11·1 answer
  • Sarah described the following situation:
    6·1 answer
  • A multiplication chart
    11·1 answer
  • Plz, help everything is in the picture!
    11·1 answer
  • HELP! write y+4 =-2/3(x-9) in standard form
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIST!
    13·1 answer
  • a construction company builds a new rail line from town a to town b they complete 1 1/4 miles in first week of work and 1 and 2/
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!