1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
4 years ago
10

What is the length of line RS? I don't understand how to get it.

Mathematics
1 answer:
romanna [79]4 years ago
8 0

The way to get the length of RS is actually very simple. You see how there is a number 17 in the line? You take that and it should mean every area where a line should be is 17. So, R is 17, the 2nd line is 17, M is 17, the 4th line is 17, and S is 17. So you then multiply 17 times 5 and get 85.

-Mabel <3

(Sorry if this is incorrect! <3)

You might be interested in
A trail mix recipe calls for 1 1/2 cups granola, 3/4 cups raisins, and 2/3 cup of peanuts. How many cups of trail mix does the r
viva [34]

Answer:1 11/12 CUPS OF TRAIL MIX

Step-by-step explanation:

1 1/2= 1 6/12

3/4=9/12

2/3=8/12

9/12+8/12=17/12=1 5/12

1 5/12+ 1 6/12= 1 11/12

5 0
3 years ago
Order the set of integers from greatest to least.<br> {8, 43, -25, 12, -14, 3}
Genrish500 [490]

Answer: { 3, 8, 12, 43, -14, -25 }

greastest---leastest

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. can travel 35 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gasoline. An
IgorLugansk [536]

Answer:

1) 28.4 miles per gallon

2) 34 miles per gallon

3) the red car

Step-by-step explanation:

We have the following information:

  • <em>Blue car:</em>

<em>Travels 35 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gasoline</em>

  • <em>Red car:</em>

<em>Travels 27 1/5 miles on 4/5 gallons of gasoline</em>

<em />

We want to know the unit rate for miles per hour, and to do it we have to divide the miles they travel by the gallons each car uses:

  • Blue car:

(35 1/2) / (1 1/4) = 28.4 miles per gallon

  • Red car:

(27 1/5) / (4/5) = 34 miles per gallon

The red car travels greater distance with 1 gallon of gasoline

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Hard math please help.
zvonat [6]

Answer:

Step-by-step explanation:help me first

8 0
4 years ago
Lola bought x pencils that cost $0.25 each and y erasers that cost $0.50. She spent less than $3. Which graph represents Lola’s
Furkat [3]
One question: Where is the graphs?
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A volcanic cone has a diameter of 300 meters and a height of 150 meters. What is the volume of the cone?
    12·1 answer
  • One nautical mile per hour is equivalent to one knot. true or false
    6·2 answers
  • Find the first,fourth,and tenth terms of the arithmetic sequence described by the given rule. A(n) = 12+(n-1)(3)
    13·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Can someone help me plz on this. I don't understand ​
    12·1 answer
  • Evaluate the following expression using order of operations: 8+20÷5×2
    15·2 answers
  • lani has learned 21 of 84 songs in her piano playbook what percent of the total number of songs in the PlayBook has Lani learned
    13·2 answers
  • Which rule describes the transformation that is a reflection across the x-acis
    12·1 answer
  • The hypotenuse of right triangle is 52 centimeters long. The difference between the other two sides is 28 centimeters.
    7·1 answer
  • 210 minutes- = how many minutes ?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!