1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
3 years ago
9

What is an equation of the line that passes through the points (-4,-2) and (-8,3) ??

Mathematics
1 answer:
andre [41]3 years ago
4 0

Answer:

y =  − 5/ 4 x  − 7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the answer for 2a x -a?
Verizon [17]

Answer:

-2a²

Step-by-step explanation:

The question is  2a × -a

This means 2a(-a)

= -2×(a×a)

=-2(a²)

=-2a²

6 0
3 years ago
Whats 20 divided by one fourth
alukav5142 [94]
20 ÷ 1/4

20 × 4/1

= 80
7 0
3 years ago
When Justin goes to work, he drives at an average speed of 60 miles per hour. It takes about 1 hour and 30
dexar [7]

Answer:

$13.14

Step-by-step explanation:

60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours

x = 90 mi to drive to work

25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons

y = 3.6 gallons to get to work

$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons

z = $13.14

6 0
3 years ago
Bo and Erica are yoga instructors. Between the two of them, they teach 40 yoga classes each week. If Erica teaches 14 fewer than
GarryVolchara [31]
<span>21 Bo; 19 Erica,Vote me brainliest

</span>
3 0
3 years ago
Find the percentage of decrease from 95 to 60
balu736 [363]
The answer is about 36.9%
I just guessed and checked. 95-60= 35
So .3685×95 is the closest to equaling 35
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A soda container holds 5 1/2 gallons of soda.how many ounces of soda does this container holds?
    15·1 answer
  • Two people are partnered up in a real-estate business. They split all commissions evenly. If they sold 3 houses last month for a
    9·1 answer
  • A recursive rule for a geometric sequence is a1=8;an=3/4an−1 .
    6·2 answers
  • No idea where to even begin
    10·1 answer
  • 1. A student has several boxes of penils in his backpack. Each box contains 12 pencils. The student
    5·2 answers
  • A bag with 10 marbles has 2 yellow marbles, 4 blue marbles, and 4 red marbles. A marble is chosen from the bag at random. What i
    15·2 answers
  • a map with a scale of 0.25 inches = 30 miles, the distance between two cities is 8.3 inches. Find the actual distance between th
    7·1 answer
  • Mary makes trail mix with bulk nuts and dried fruit. She spends $4.50 on the dried fruit. Mixed nuts cost $2.50 per pound. She h
    6·1 answer
  • Select the correct answer. Each of the four angles of a quadrilateral measures 90°. How many rectangles can you construct using
    11·2 answers
  • Write an algebraic expression for the nth term of each sequence for 26,31,36,41,46
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!