1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
3 years ago
10

How long can foodborne illnesses last

Business
1 answer:
Helga [31]3 years ago
3 0

Answer: Symptoms begin 2 to 10 days after becoming infected, and may last 1 to 2 weeks.

Explanation:

You might be interested in
Tim mows neighborhood lawns for extra money. Suppose that he would be willing to mow one lawn for ​$14​, a second lawn for ​$17​
Crazy boy [7]
<span>14 + 17 + 24 = 55 24 + 24 + 24 = 72 Producer Surplus = $17 Tim makes $17 more than he is initially willing to charge, thus a surplus of 17. 33 + 26 + 24 = 83 24 + 24 + 24 = 72 Consumer Surplus = $11 The customers pay $11 less than they are initially willing to pay, thus a surplus of 11. Everybody wins, yay capitalism</span>
3 0
3 years ago
The cheap foreign labor argument for protectionism refers to ________.
kifflom [539]
The cheap foreign labor argument for protectionism refers to a lower wage often earned by many foreign workers.
Hope this helps :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The federal government or private associations might fund________to help an entrepreneur finance a new business.
Mice21 [21]
I’m positive it’s a loan
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mallard Corporation uses the product cost concept of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 4
KiRa [710]

Answer:

1. Cost per unit = 860,500/45000 units = $19.12

2. Mark up = 12% * 800,000 = $96,000/45000 units = $2.13

mark up = 2.13/19.12 = 11.14%

3. Therefore selling price per unit = $19.12+$2.13 = $21.25

Explanation:

Variable direct materials cost per unit............................ 5.50

Variable direct labor cost per unit.................................... 7.65

Variable factory overhead cost per unit .........................2.25

Variable selling and administrative cost per unit........... .90

TOTAL VARIABLE COST PER UNIT..................................16.3

TOTAL VARIABLE COST = $16.3*45000 units = $733,500

Fixed factory overhead cost $82,000

Fixed selling and administrative costs 45,000

TOTAL COST = $ 860,500

1. Cost per unit = 860,500/45000 units = $19.12

2. Mark up = 12% * 800,000 = $96,000/45000 units = $2.13

mark up = 2.13/19.12 = 11.14%

3. Therefore selling price per unit = $19.12+$2.13 = $21.25

5 0
3 years ago
Suppose the governments of two different economies, economy A and economy B, implement a permanent tax cut of the same size. Inv
timama [110]

Available Options Are:

a) higher sensitivity to changes in the interest rate, or

b) lower sensitivity to changes in the interest rate

Answer:

Option A. Higher sensitivity to changes in the interest rate

Explanation:

The reason is that the tax cut will encourage foreign investment and this increase in Foreign Investment will increase the GDP but by small amount. However, the higher interest rate in an economy always raises additional money in an economy which companies invest to purchase the new GDP. Thus the GDP growth is highly sensitive to changes in interest rate.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The process of discussing a marketing problem with informed sources both within and outside the firm and examining information f
    8·1 answer
  • What is usually paid on a biweekly or monthly basis for professional employment.
    7·1 answer
  • Assume Canada has a financial account of negative 40 billion Canadian​ dollars, and its capital account is 10 billion Canadian d
    7·1 answer
  • Delaware Coatings Company uses the indirect method to prepare its statement of cash flows. Refer to the following information fo
    8·1 answer
  • Shuck Inc. bases its manufacturing overhead budget on budgeted direct labor-hours. The direct labor budget indicates that 8,200
    6·1 answer
  • Choose the option that best matches the description given.
    7·2 answers
  • PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLESIT
    13·2 answers
  • Lead Was Once Used in Makeup​
    6·2 answers
  • A company makes $200,000 in a year and has $150,000 in production costs, leaving them with $50,000. The $200,000 represents
    6·1 answer
  • The following describe several different business organizations. Determine whether each description best refers to a sole propri
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!