Answer:
= -27a^3+108a^2-144a+64
Step-by-step explanation:
Simplify:
=64-144a+108a^2-27a^3
=64+-144a+108a^2+-27a^3
Answer
= -27a^3+108a^2-144a+64
Answer:
$4.50
Step-by-step explanation:
We must find the unit rate.
Unit rate equals: 1 apple for 50 cents.
.5 multiplied by 9 is 4.5
Answer:
b
Step-by-step explanation:
You need to multiply 188 by 25%. But first convert 25% to a decimal 0.25.
188*0.25 is 47
Now we subtract 188 - 47
Which is 141
$141 is the sales price.