1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
3 years ago
13

A bike tire just ran over a nail, and it is losing pressure at a rate of 10% every minute. The

Mathematics
1 answer:
JulijaS [17]3 years ago
5 0

Answer:

10

Step-by-step explanation:

10

You might be interested in
1,15,29,43 formula sequence
irga5000 [103]
All you’re doing is adding 14 to each
1+14=15
15+14=29
29+14=42
can i get brainliest answer ?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
While Tina is shopping, she finds a pair of pants she wants to buy that is priced at $35 but is on sale for 60% off. What expres
zysi [14]

Answer:

35x.40=14

Step-by-step explanation:

you multply $35 by .40 because that is the remaining cost from 60%

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Honestly help I’m slow
SashulF [63]

Answer:

46 degrees

Step-by-step explanation:

x equals 23 so just multiply by 2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A circle has a diameter of 12 feet. What is the circumference of the circle?
Lady bird [3.3K]

Answer:

B). 37.68 feet.

Step-by-step explanation:

Circumference = diameter *  π

= 12 * π

=  37.68 feet.

5 0
3 years ago
Find the product. 7. $458.29 × 6.3% 8. $280.12 × 7.75%
miskamm [114]

Answer:

7. 28.8722

8. 21.7093

Step-by-step explanation:

458.29 x .063=28.8722

21.7093 x .0775= 21.7093

6 0
3 years ago
Other questions:
  • in Math class we are Learning about Pi which equals 3.14 how do you find the diameter and radius i dont understand it can you gu
    7·1 answer
  • HELP!<br><br> Is a^2 + b^2 = (a+b)^2
    12·1 answer
  • What is the product of 8 and 54
    7·1 answer
  • 5. What number does the model below best represent?
    14·1 answer
  • Find the value of the greater root of x2 - 6x + 5 = 0 A) -5 B)-1 C)1 D)5
    10·2 answers
  • a partical moves horizontally in a uniform circular motion ,over a horizontal xy plane .At one instant ,it moves through the poi
    8·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$16.47. What is the unit price of the pairs of socks​?
    6·2 answers
  • Chu-Li has $100 in her piggy bank. How much will she have in her bank 40 weeks from now if she puts $1 in the bank next week, $2
    12·1 answer
  • Find the area. Show your work.
    12·1 answer
  • Is √16 rational or unrational?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!