1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
3 years ago
6

Juanita has saved 25% of the money that she needs to buy a new bicycle.

Mathematics
2 answers:
Amiraneli [1.4K]3 years ago
6 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

Grace [21]3 years ago
3 0

$180.

.............................

You might be interested in
a toy manufacturer has designed a new piece for use in building models. It is a cube with side lengths 7 mm and has a 3 mm in di
Ray Of Light [21]

Given that the cubical piece has side (s) 7 mm, and a cylindrical hole of diameter (d) as 3 mm.

The volume of the piece can be calculated as,

\begin{gathered} \text{Volume of piece}=\text{ Volume of cube}-\text{ Volume of cylinder} \\ V=s^3-\frac{\pi}{4}d^2s \\ V=7^3-\frac{\pi}{4}(3)^2(7) \\ V=343-\frac{63\pi}{4} \\ V\approx293.52mm^3 \\ V\approx293.52\times10^{-9}\text{ }m^3 \end{gathered}

It is mentioned that the material costs $207 per cubic meter, so the cost (c) of 1 piece is calculated as,

\begin{gathered} \text{Cost of 1 piece}=\text{ Cost per unit volume}\times\text{ Volume of 1 piece} \\ c=207\times293.52\times10^{-9} \\ c\approx60758.64\times10^{-9} \end{gathered}

This is the cost (in dollars) for 1 piece.

Given that the manufacturer wants to produce 1,000,000 such pieces, so the total cost (TC) is calculated as,

\begin{gathered} \text{Total Cost}=\text{ Cost per piece}\times\text{ No. of pieces} \\ TC=60758.64\times10^{-9}\times1,000,000 \\ TC=60758.64\times10^{-9}\times10^6 \\ TC=60758.64\times10^{-3} \\ TC=60.75864 \\ TC\approx60.75 \end{gathered}

Thus, the total prototypes will cost around $60.75

7 0
1 year ago
BRAINLIESTTTTT PLS ANSWERRRRR
nlexa [21]

Answer:

x=9 and y=115

Step-by-step explanation:

Solve y=9x+34;y=16x−29

Steps:

I will solve your system by substitution.

y=9x+34;y=16x−29

Step: Solvey=9x+34for y:

Step: Substitute9x+34foryiny=16x−29:

y=16x−29

9x+34=16x−29

9x+34+−16x=16x−29+−16x(Add -16x to both sides)

−7x+34=−29

−7x+34+−34=−29+−34(Add -34 to both sides)

−7x=−63

−7x

−7

=

−63

−7

(Divide both sides by -7)

x=9

Step: Substitute9forxiny=9x+34:

y=9x+34

y=(9)(9)+34

y=115(Simplify both sides of the equation)

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
3. A garden is going to be built in the city park in the shape of a parallelogram with a rectangular walkway
Firlakuza [10]

Answer: i dont know the answer but find the area of each shape then add them together

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write a proof <br> given: angle 1 and angle 3 are supplementary<br> prove: m is parallel to n
Leno4ka [110]
ABCDEDJGHIKLMNOP

sorry just wanted to see if the bold thing works
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 280 divide by 30
    15·2 answers
  • What is the remainder when (x3 − 7x2 − 18x + 42) is divided by (x + 3)?
    14·2 answers
  • What is 500mm equal to in cm
    15·2 answers
  • The ratio of customers who purchase items with coupons to customers who don't use coupons is 6 to 16. If 9 customers use coupons
    10·1 answer
  • What is the solution to the equation 15=/x/ -5=
    9·1 answer
  • Brad is installing a hot tub in his 30 ft by 20 ft back yard. The hot tub has a radius of 5 feet. If he randomly shoots
    8·1 answer
  • Help me plz!!!******
    11·1 answer
  • ILL GIVE U BRAINLYIST
    13·2 answers
  • A new glove and ball are priced $29.99, but you have a coupon for 15% off. What is the price of the glove and ball with the coup
    5·1 answer
  • NEED HELP WITH PART B ASAP!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!