1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
3 years ago
8

Pythagorean theorem

Mathematics
1 answer:
Talja [164]3 years ago
5 0

Answer:

b=20 yards

Step-by-step explanation:

15^2+x^2=25^2

225+x^2=625

x^2=400

x=20

You might be interested in
If x = 5, find the value of<br> a) x2<br> b) (x + 3)2
PtichkaEL [24]

Answer: a) = 10

b) = 16

Step-by-step explanation:

a) as x = 5 so putting the value of x in given equation

5 multiplied by 2 is equal to 10

b) Putting value of x in given equation

= (5 + 3) 2

According to BODMAS solve the brackets first

= 8 x 2

= 16

3 0
3 years ago
the table shows the pricing for four different types of gasoline which type cost the least per gallon a $20.20 for 10 galb $26.0
Ugo [173]

Answer:

A is the cheapest deal.

Step-by-step explanation:

find unit rate; cost / quantity

20.20 / 10 = $2.02 per gallon

26.04 / 12 = $2.17 per gallon

28.24 / 24 = $2.01 per gallon

30.45 / 25 = $2.03 per gallon

4 0
2 years ago
Round 2.496 to the nearest hundredth
julia-pushkina [17]

Answer:2.50

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Hello everyone! Please help me choose the right answer to this question! Help would be really appreciated!
never [62]
Well if your equation is 9=-2/3x-y, you’ll have to make it into y=Mx+b form first so subtract 9 from both sides and add y from both sides. your equation should be y=-2/3x-9. therefore you’re answer is 4.
7 0
3 years ago
(7/9)² I need it now plz help me
Triss [41]
7/9^2 is 49/81

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Sweet tea purchased a new pair of jeans to wear to the battle of the bands on sale at 40% off he saved $20 what was the regular
    7·1 answer
  • Complete the equation of the line through (6,-6) and (8,8)
    9·1 answer
  • Packaging milk in cardboard containers is a way to prevent destruction of which vitamin by ultraviolet light?
    14·1 answer
  • What is the real part of 4 - 5i
    8·1 answer
  • Is 31/40 more than 3/4
    9·1 answer
  • A farmer is fencing a 270 ft by 330 ft rectangular pasture. Posts are to be placed every 6 ft. how many posts are needed?
    12·2 answers
  • Solve by substitution the following problem please y=10.20x+2500
    15·1 answer
  • Find the nth term of this quadratic sequence 3 8 15 24
    13·1 answer
  • Solve the equation.<br><br> x+4/5=3 8/15
    13·1 answer
  • The portion of the Arkansas state flag that is not red is a rhombus. On one flag, the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!