The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Step-by-step explanation:
percentage of adults= number of adults over total number of persons times 100;
400/400+350*100
400/750*100
40/75*100
8/15*100
8/3*20
160/3
=53.3%
The answer would be 5 years. I=PxRxT.