1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
3 years ago
15

Hi, what’s the area and formula?

Mathematics
1 answer:
tester [92]3 years ago
7 0

Answer 40is area

Step-by-step explanation: half the base then mulitiply by the length thatw ould be the 5's

You might be interested in
The points (-1,-6) and (5, a) fall on a line with a slope of 8. What is the value of a ?
erica [24]
The answer will be : -8
4 0
3 years ago
(197)^2-(97)^2 evaluate without using calculator or table<br>​
Bezzdna [24]

Answer:

29400

Step-by-step explanation:

formula:  \\  {a}^{2}  -  {b}^{2}  = (a + b)(a - b) \\ ( {197)}^{2}  - ( {97)}^{2}  \\  = (197 + 97)(197 - 97) \\  = 294 \times 100 \\  = 29400 \\

3 0
3 years ago
Find (hog)(-2)<br> h(x) = 3x<br> g(x) = 4x + 1
LenKa [72]

Answer:

h(-2)=-6

g(2)=-7

Step-by-step explanation:

Just plug 2 in for x and solve the equation.

3 0
3 years ago
Wich one is cheer to buy 20 for 4.40 or 24 for 4.80
lawyer [7]
4.4/20=0.22 per item 4.8/24=0.2 per item Answer: 24 for 4.80
6 0
3 years ago
Nemecek Brothers make a single product on two separate production lines, A and B. Its labor force is equivalent to 1000 hours pe
frez [133]

Answer:

(a) The inequality for the number of items, x, produced by the labor, is given as follows;

250 ≤ x ≤ 600

(b) The inequality for the cost, C is $1,000 ≤ C ≤ $3,000

Step-by-step explanation:

The total time available for production = 1000 hours per week

The time it takes to produce an item on line A = 1 hour

The time it takes to produce an item on line B = 4 hour

Therefore, with both lines working simultaneously, the time it takes to produce 5 items = 4 hours

The number of items produced per the weekly labor = 1000/4 × 5 = 1,250 items

The minimum number of items that can be produced is when only line B is working which produces 1 item per 4 hours, with the weekly number of items = 1000/4 × 1 = 250 items

Therefore, the number of items, x, produced per week with the available labor is given as follows;

250 ≤ x ≤ 1250

Which is revised to 250 ≤ x ≤ 600 as shown in the following answer

(b) The cost of producing a single item on line A = $5

The cost of producing a single item on line B = $4

The total available amount for operating cost = $3,000

Therefore, given that we can have either one item each from lines A and B with a total possible item

When the minimum number of possible items is produced by line B, we have;

Cost = 250 × 4 = $1,000

When the maximum number of items possible, 1,250, is produced, whereby we have 250 items produced from line B and 1,000 items produced from line A, the total cost becomes;

Total cost = 250 × 4 + 1000 × 5 = 6,000

Whereby available weekly outlay = $3000, the maximum that can be produced from line A alone is therefore;

$3,000/$5 = 600 items = The maximum number of items that can be produced

The inequality for the cost, C, becomes;

$1,000 ≤ C ≤ $3,000

The time to produce the maximum 600 items on line A alone is given as follows;

1 hour/item × 600 items = 600 hours

The inequality for the number of items, x, produced by the labor, is therefore, given as follows;

250 ≤ x ≤ 600

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Two similar cylinders have radii of 7 and 1, respectively. What is the ratio of their volumes? Two similar cylinders have radii
    8·2 answers
  • Explain how you can find 4times 754 using two different methods
    12·1 answer
  • How do you times 0.2x0.3
    12·2 answers
  • how can i create a linear inequality with both a constant and a linear term on each side and that ha x&gt;7 as a solution.
    5·1 answer
  • In the drawing below, Side P Q is parallel to Side S T. Triangle PQR is similar to triangle TSR. Lines P Q and S T are parallel.
    9·2 answers
  • Determine the value of x. Question 3 options: 1) 2.3 2) 10 3) 2.5 4) 2.11
    7·1 answer
  • What goes in the parenthesis
    8·2 answers
  • Can i get some help on these 2 im confused
    10·1 answer
  • Find the value of x and y (5y-23) (2x+13) (3x) 47​
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!!! Needed asappp!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!