1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
3 years ago
10

The next model of a sports car will cost 6.9% less than the current model. The current model costs $48,000. How much will the pr

ice decrease in dollars? What
will be the price of the next model?
Decrease in price:
Price of next model:
Mathematics
1 answer:
Murrr4er [49]3 years ago
6 0

Answer:

Price is decreased by $3,312

And, the price of the next model is $44,688

Step-by-step explanation:

The computation is shown below:

Given that the current model cost is $48,000

And, there is 6.9% lower than the current model

So, the price would decrease in dollars is

= $48,000 × 6.9%

= $3,312

The price of the next model is

= $48,000 - $3,312

= $44,688

You might be interested in
Which of the following is a factor of 2x2–7x–15?
zimovet [89]

Answer:

hello :  x - 5

Step-by-step explanation:

look this solution

5 0
3 years ago
If 7 people ride a roller coaster 5 times and it is $3 per person pre ride what is the total price they paid for the rides
koban [17]
If 7 people paid $3 per ride and road 5 times, it would be $21 dollars. You could do it 3×5=15+7=21
5 0
3 years ago
A machine can produce 6yards of fabric in 2 minutes. How much fabric can the machine produce in 1 hour?
Alex17521 [72]

Answer:

180

Step-by-step explanation:

2 times 30 equals 60 which is an hour so 6 times 30 equals 180.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how knowing that 5÷8 = 0 .625 helps you write the decimal for 4 5/8
Korolek [52]
<span>So lets see how does knowing that 5 divided by 8 = 0.625 helps us write the decimal for 4 5/8. First lets write 5 divided by 8 like a fraction: 5/8=0.625. Now we can see that 5/8 is in the number 4 5/8 so we can easily write it as: 4 + 0.625 = 4.625. So this is how it helps us. </span>
5 0
3 years ago
A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?
zheka24 [161]

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sergio has two similar cylindrical pots, Pot A and Pot B. The radius of Pot A is 15 inches, and the radius of Pot B is 3 inches.
    13·1 answer
  • If you travel 200 miles in 300 minutes. How<br>fast did you travel in MPH...mile per hour?​
    12·2 answers
  • Line m passes through the points (-2, 12) and (5, – 3). Which is the slope of a
    13·1 answer
  • The priced decreased by nine dollars
    12·1 answer
  • The radius of the wheel of a bicycle is 14 inches. What is the distance, in feet, that the bicycle covers after ten full rotatio
    9·1 answer
  • Find an equation of the tangent line to y=x²-4x at the point (3,-3)
    7·1 answer
  • Jesse borrowed $16,000 to purchase a new car. He borrowed the money from his local bank by taking out a loan that he would need
    8·1 answer
  • Which one please help y’all
    14·2 answers
  • Of the 140 pages in a book, 80% of them have illustrations. How many pages have illustrations?
    6·2 answers
  • Write the ratio of corresponding sides for the similar triangles and reduce the ratio to lowest terms. 2 similar triangles. Tria
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!