1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
8

What is the area of this figure

Mathematics
2 answers:
Rama09 [41]3 years ago
5 0

Answer:

142 sq ft

Step-by-step explanation:

i drew lines to separate into 3 rectangles:

- 4 x 1' rect = 4 sq ft

- 5 x 6' rect = 30 sq ft

- 6* x 18 rect = 108 sq ft

* the 6 comes from 15 - (4 + 5)

total area = 4 + 30 + 108 = 142

tester [92]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

48

You might be interested in
Help me ASAP! 20 POINTS TO THE ONE WHO ANSWERS CORRECTLY!
Marrrta [24]
Blue triangle:  perimeter is 4x+2+7x+7+5x-4, or, after simplification, 
                                           16x + 5
Red triangle:  perim. is 2x-5+x+7+x+3 (and so on).

8 0
3 years ago
Find the solution to: -2x+7<-41
Karolina [17]

Answer:

x>24

Step-by-step explanation:

Solve like a normal equation :)

-2x<-48

Now we divide.

-x<-24

Note: Whenever dividing by a negative, you have to flip the sign of the inequality!

x>24

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Andre hass $44. he must save at least $120
faust18 [17]

Answer:

just add 76+44=120

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
jesse has 18 cups of flour to make 78 pancakes . how many pancakes can jesse make with 12 cups of flour
Lynna [10]
78÷18=4.3333333
so it's 4.33333 many pancakes with one cup
so then you multiply 4.33333... by 12 which equals 52

So you can make 52 pancakes with 12 cups of flour
7 0
3 years ago
An elevator goes up 7 floors and then down 4 floors. What integer represents the change in the floor level?
mariarad [96]

3

Going up 7 and then down 4 can be represented by 7-4=3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sarah went on a one-day bus tour from Las Vegas to the Grand Canyon. The cost f the bus ticket was $80. She also paid 15% of the
    14·2 answers
  • How do i find the length of a square when the perimeter is 54cm
    7·1 answer
  • A rectangle has a length of 3.6 in. and a perimeter of 16.8 in.
    12·1 answer
  • Estimate the value to the nearest hundredth (/0-0)/
    8·1 answer
  • Let y = (2 6) and u = (7 1). Write y as the sum of a vector in Span(u) and a vector orthogonal to .
    9·1 answer
  • 6.7+(2.3-0.8) to the 2 power
    11·2 answers
  • What is the solution to 4log4(x+8)=4^2
    5·2 answers
  • The bike store marks up the wholesale cost of all of the bikes they sell by 30%.
    6·2 answers
  • What is the first step in solving the equation 9 m - 2 = 16?
    6·1 answer
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!