$0.15x>$5.00
x>33.3333
So if she sends or receives more than 33 text messages, she will be paying more than $5.00.
Answer:tbh, that's impossible
Step-by-step explanation:
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Given,
The sum of three integers is 92
So,
Let,
The first integer be "x"
The second integer be "y"
The third integer be "z"
Now,
According to the question,
y = 3x ..............equation (1)
z = 2x - 10 .............. equation (2)
x + y + z = 92 ..............equation (3)
Now,
Substituting the value of "y" and "z" from equation (1) and (2), we get,
x + (3x) + (2x - 10) = 92
x + 3x + 2x - 10 = 92
6x - 10 = 92
6x = 92 + 10
x = 102 / 6
x = 17
Now,
substituting the value of "x" in equation (1)
y = 3 (17)
y = 51
Now,
Substituting the value of "x" in equation (2),
z = 2 (17 ) - 10
z = 34 - 10
z = 24
So, the numbers are 17, 51 and 24
NEVER HATE MATH!!!
Answer:
a = 300
Step-by-step explanation:
so 5/a=60
multiply 60 by 5