1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tia_tia [17]
2 years ago
9

Can anyone help me with this??

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]2 years ago
3 0

Answer:

may both is the correct answer

You might be interested in
Determine which of the following graphs represent the equation below. Also determine the y-intercept of the graph.
yKpoI14uk [10]

Answer:

Option (a)

Step-by-step explanation:

The given equation is  

y = 4 (2ˣ)

To find y-intercept, substitute x=0 in the equation.

y = 4 (2⁰) = 4 (1) =4

Hence y-intercept is 4.

Since y-intercept is 4, the equation should pass through the point (0,4).

The only graph passing through the point (0,4) is the graph in option (a).

Hence the answer is option (a).

5 0
3 years ago
Can someone please help me with question 1, I will mark you as a brainest and I'll thank you
Murljashka [212]
216/10 = 21.6 = 22
22 x 3.99 = 87.78
22 x 4.99 = 109.78
216 x 1.00 = $216
87.78+109.78 = 197.56
216 - 197.56 = 18.43
Your profit will be $18.43
3 0
3 years ago
Select the correct answer. For what value of x is sin x = cos 19º, where 0°< x < 90°? OA. 38° ° O B. 71° OC. 26° O D. 19°​
Lerok [7]

Answer:

x = 71°

Option B is correct answer.

Step-by-step explanation:

We need to find for what value of x is sin\: x = cos 19^{\circ}, where 0°< x < 90°?

Solving:

sin\: x = cos\: 19^{\circ}\\Finding \:cos\: 19^{\circ}=0.94551\\Putting\:value:\\sin\:x=0.94551\\Now\:taking\:sin\:inverse\\x=sin^{-1}(0.94551)\\x=71^{\circ}

So, we get x = 71°

Option B is correct answer.

5 0
2 years ago
A high school athletic department bought 40 soccer uniforms at a cost of $3,000. After soccer season they returned some uniforms
quester [9]

Interesting problem.

First - let's figure cost of each uniform at purchase.

3,000/40 = $75 each

When some uniforms were returned at $40 - there was a difference of $35 in what they paid and what they rec'd in return. ($75 - 35 = $40)

8 0
3 years ago
a construction crew built 4 1/2 miles of Road and 3 3/8 days. What is the unit rate in miles per day? Write your answer as a fra
sineoko [7]

The construction crew took 3\frac{3}{8} days to build 4\frac{1}{2} miles of road.

Therefore, in 1 day, the crew built \frac{4\frac{1}{2} }{3\frac{3}{8} } miles of road

= \frac{\frac{9}{2} }{\frac{27}{8} } =\frac{9}{2}times\frac{8}{27}=\frac{4}{3} miles of road

Thus, the required rate is \frac{4}{3} miles or 1\frac{1}{3} miles per day.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Each base angle is an isosceles triangle measures 55 degrees 30 minutes. Each of the congruent sides is 10 centimeters long. Est
    7·1 answer
  • A rectangular prism is completely packed with 180 cubes of edge length fraction 1 over 3 inch, without any gap or overlap. Which
    14·1 answer
  • R over 5 minus 6 equals negative one
    5·1 answer
  • A triangle is rotated 90° about the orgin. Which rule describes the transformation
    13·1 answer
  • A solid has faces that consist of 5 congruent squares and 4 congruent equilateral triangles. The solid has 9 vertices. How many
    9·1 answer
  • Help w this question im confused
    8·1 answer
  • I.- Sean los polinomios:
    15·1 answer
  • Have anyone felt really sad after you girl broke up with you for no reason <br><br> what 4+4
    13·2 answers
  • Researchers use the visual cliff experiment to determine whether _____ is innate or learned in infants
    5·1 answer
  • 50 POINTS
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!