1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
3 years ago
8

Step 1: d+3 < 1 Step 2: b+6< 9

Mathematics
1 answer:
In-s [12.5K]3 years ago
3 0

Answer:

1) d < -2

2) b < 3

Step-by-step explanation:

1) d+3< 1

subtract both sides by 3

d+3 -3 < 1-3

d<-2

2) b+6< 9

subtract both sides by 6

b+6 -6 < 9 -6

b< 3

You might be interested in
Using the picture below what fourth point in quadrant I would form a parallelogram
sdas [7]

Answer:

(4,2.5)

.................................

3 0
3 years ago
Which phrase represents 3p 6/7p-9
sammy [17]
(3p + 6) divided by (79 - 9)
5 0
3 years ago
The price of a watch was increased by 7% to 1350. what was the price before increase?
Ad libitum [116K]

Answer:

The price before increase = 1255.5

Step-by-step explanation:

7% of 1350 = \frac{7*1350}{100}

= 94.5

The price before increase = 1350 - 94.5

The price before increase = 1255.5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you graph the inequality of 4x-2y≤6 ?
Orlov [11]

4x - 2y ≤ 6      <em>subtract 4x from both sides</em>

-2y ≤ -4x + 6     <em>change the signs</em>

2y ≥ 4x - 6     <em>divide both sides by 2</em>

<h3>y ≥ 2x - 3</h3>

y = 2x - 3 - it's a linear function. We need only two points to plot the graph.

Choose any two values of x and calculate the values of y:

for x = 0 → y = 2(0) - 3 = 0 - 3 = -3 → (0, -3)

for x = 2 → y = 2(2) - 3 = 4 - 3 = 1 → (2, 1)

--------------------------------------------------------------------------

<, > - dotted line

≤, ≥ - solid line

<, ≤ - shaded to left

>, ≥ - shaded to right

5 0
3 years ago
If 2,6 kg of potatoes cost R13,20, what will the cost of 3,3 kg be?​
ella [17]

Answer:

\huge\boxed{\sf R. 16.75}

Step-by-step explanation:

*Assuming commas are used for decimals.

<h3><u>Given that:</u></h3>

2.6 kg potatoes = R 13.20

<h3>Using unitary method</h3>

Divide 2.6 to both sides

1 kg potatoes = R 13.20/2.6

1 kg potatoes = R 5.1

Multiply 3.3 to both sides

3.3 kg potatoes = R 5.1 × 3.3

3.3 kg potatoes = R 16.75

\rule[225]{225}{2}

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Cody works at a car dealership where he earns $300 each week plus a commission equal to 1% of his total sales. This week his goa
    5·1 answer
  • A student reads 3/5 of a book in 30 minutes how much of the book will be read if the student reads at the same speed for 40 minu
    11·1 answer
  • G find the area of the surface over the given region. use a computer algebra system to verify your results. the sphere r(u,v) =
    13·1 answer
  • Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.<br><br> What is the cost in dollars per kg of tomatoes?
    8·2 answers
  • If someone helps me solve all of this I’ll give em 15-20 pts and mark brainiest ;)
    13·1 answer
  • 100 points people please help asap!
    7·1 answer
  • Patreeya just started her new book and has read 114 of the 300 pages. What percentage has she read?
    11·2 answers
  • Find the slope of the line through the points (4,8) and (5,10).​
    8·1 answer
  • *GIVING BRAINLIEST!!!*
    15·2 answers
  • Which relation is also a function (i can’t get this wrong please help) 15 points
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!