Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.
19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
Answer:
222 = score in 2nd game
Step-by-step explanation:
Let x = score in 1st game
3/4(x) + 30 = score in 2nd game
x + 3/4(x) + 30 = 478 Multiply thru by 4 to eliminate the fraction
4x + 3x + 120 = 1912
7x + 120 = 1912
7x = 1792
x = 256
3/4(x) + 30 = 3/4(256) + 30
= 192 + 30
222 = score in 2nd game
Check: 222 + 256 = 478
Answer: To find the slope of this line, you would use the fomula
y2 - y1/ x2 - x1
11 - 3 / 1 - (-1)=
8/2
4
The slope of your line would be 4
Answer:
Step-by-step explanation:
let x be apple juice and y be orange juice
12 = x + y
x = 12 - y
15 = 1x + 1.5y
x = 15 - 1.5y
set the equations as equal
12 - y = 15 - 1.5y
solve for y
12 + .5y = 15
.5y = 3
y = 6, you bought 6 bottles of orange juice
so, 12 = x + 6 , x = 6 , you bought 6 bottles of apple juice