1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prisoha [69]
3 years ago
5

Can you help me thanks ​

Mathematics
1 answer:
Nata [24]3 years ago
3 0

Answer:

it's D

-3b > -24+15

-3b >-9

b>3

You might be interested in
The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
kobusy [5.1K]
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
5 0
3 years ago
In a candy bar, 165 calories are from sugar. There are 250 calories in the candy bar. What percent of the calories are from suga
stiv31 [10]
165/200=33/40
33/40=0.825
0.825=82.50%
Hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Elena bowls two games on Saturday. Her score in the second game is 30 more than ¾ of her score the first game. Elena's total sco
grin007 [14]

Answer:

222 = score in 2nd game

Step-by-step explanation:

Let x = score in 1st game

3/4(x) + 30 = score in 2nd game

x + 3/4(x) + 30 = 478         Multiply thru by 4 to eliminate the fraction

4x + 3x + 120 = 1912

7x + 120 = 1912

7x = 1792

x = 256

3/4(x) + 30 = 3/4(256) + 30

= 192 + 30

222 = score in 2nd game

Check:  222 + 256 = 478

7 0
2 years ago
What is the equation of the line that passes through the points (-1, 3) and (1, 11)
lina2011 [118]

Answer: To find the slope of this line, you would use the fomula

y2 - y1/ x2 - x1

11 - 3 / 1 - (-1)=

8/2

4

The slope of your line would be 4

3 0
3 years ago
16. Juice You bought 12 1-gallon bottles of apple and orange juice for a
const2013 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

let x be apple juice and y be orange juice

12 = x + y

x = 12 - y


15 = 1x + 1.5y

x = 15 - 1.5y

set the equations as equal

12 - y = 15 - 1.5y

solve for y

12 + .5y = 15

.5y = 3

y = 6,  you bought 6 bottles of orange juice

so, 12 = x + 6 , x = 6 , you bought 6 bottles of apple juice

7 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help with a calculus 2 exercise, with a good explanation to what I'm trying to figure out.
    6·1 answer
  • Answer this one if you can The cake store is having a 25%, percent off sale on all of its cakes.
    11·1 answer
  • Daniel and his children went into a bakery and where they sell cupcakes for $3.75 each and donuts for $1 each. Daniel has $20 to
    7·1 answer
  • Jeff has $1.35 in nickles and dimes. He has a total of 15 coins. How many of each coin does he have?
    6·1 answer
  • What is the apparent solution to the system in the graph
    12·1 answer
  • Graph a right triangle with the two points forming the hypotenuse. Using the sides,
    5·1 answer
  • Please answer with work shown (only if possible)
    8·1 answer
  • HELP ME PLZZ I NEED HELP WITH THIS!!
    15·1 answer
  • “simplify the expression by combining like terms”
    8·1 answer
  • How many g of sodium chloride are in 500 mL of D5NS?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!