1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
padilas [110]
3 years ago
12

Emmett gathered some data to compare the monthly cost of renting a one-bedroom apartment in Dallas and Austin. The data collecte

d for the monthly cost of renting a one-bedroom apartment in Dallas is shown below.
$994 $1,322 $1,075 $1,189 $1,172
$1,465 $1,215 $930 $1,090 $1,288
The data collected for the monthly cost of renting a one-bedroom apartment in Austin is shown below.

$1,450 $1,400 $1,375 $1,389 $1,296
$900 $1,250 $1,100 $950 $1,495

Select ALL the statements that are true about the Austin Data.
This city's data had the higher interquartile range of the two cities by $87.
This city's data had the higher median monthly apartment cost of the two cities by $155.
this city's data had the lower average apartment cost because the mean was $86.50 less than that of the other set of data.
This city's data had the greater variability among monthly apartment costs because the standard deviation was $49.13 more than that of the other set of data.
Mathematics
2 answers:
Goryan [66]3 years ago
7 0

Answer:

The correct options are;

a) The city's data has the higher median monthly apartment cost of the two cities by $155

b) The city's data had the greater variability among monthly apartment costs because the standard deviation was $49.13 more than that of the other set of data

Step-by-step explanation:

The given data for the cost of renting a one-bedroom apartment in Dallas is presented as follows;

$994, $1,322, $1,075, $1,189, $1,172, $1,465, $1,215, $930, $1,090, $1,288

Which can be arranged in increasing order and analyzed to find the interquartile range, mean and standard deviation using Microsoft Excel as follows;

$930, $994, $1,075, $1,090, $1,172, $1,189, $1,215, $1,288, $1,322, and $ 1,465

The first quartile, Q₁ = $1,054.75

The third quartile, Q₃ = $1,296.5

The interquartile range = Q₃ - Q₁ = $241.75

The median = $1,180.5

The average monthly cost = $1,174

The standard deviation of the sample = $159.9597

The given data for the cost of renting a one-bedroom apartment in Austin is presented in increasing order using Microsoft Excel as follows;

$900, $950, $1,100, $1,250, $1,296, $1,375, $1,389, $1,400, $1,450, $1,495

The interquartile range, mean and standard deviation are found using Microsoft Excel as follows;

The first quartile, Q₁ = $1,062.5

The third quartile, Q₃ = $1,412.5

The interquartile range = Q₃ - Q₁ = $1,412.5 - $1,062.5 = $350

The median = $1,335.5

The average monthly cost = $1,260.5

The standard deviation of the sample = $209.0945

The difference in the median cost of the two cities is $1,335.5 - $1,180.5 = $155

Therefore, the Austin's city data has the higher median monthly apartment cost of the two cities by $155

b) The difference in the sample standard deviation of the two cities is $209.0945 - $159.9597 = $49.13476

Therefore, the Austin city data had the greater variability among monthly apartment costs because the standard deviation was $49.13 more than that of the other set of data.

attashe74 [19]3 years ago
4 0

Answer:

This city's data had the higher median monthly apartment cost of the two cities by $155.

This city's data had the higher interquartile range of the two cities by $87.

This city's data had the greater variability among monthly apartment costs because the standard deviation was $49.13 more than that of the other set of data.

Step-by-step explanation:

Austin Mean: 1335.5

Dallas Mean: 1180.5

Interquartile Range (Austin): 300

Interquartile Range (Dallas): 213

Standard Deviation (Austin): 209.0945

Standard Deviation (Dallas): 159.9597

You might be interested in
A box contains 500 apples. 32% are rotten. How many rotten apples are there?
ziro4ka [17]
Lets find 32% of 500.

32/100 = .32

.32 * 500 = 160

Answer: 160 apples are rotten. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f(x) = 4x + 8 and g(x) = (x+4,<br> what is (fºg)(12)?
svetlana [45]

Answer:

72

Step-by-step explanation:

f(x) = 4x+8\\g(x) = x + 4\\\\1. f(g(x)) = 4(x+4) + 8\\2. f(g(x)) = 4x + 16 + 8\\3. f(g(x))=4x + 24\\\\4. f(g(12)) = 4(12) + 24\\5. f(g(12)) = 48 + 24 = 72\\

To do these, you have to place the entire function inside the parent function's variables.

You are inputting the value of the function g(x) into f(x)

4 0
3 years ago
Niko got the jumbo ice cream cone at the Dutchess County Fair. The amount of ice cream can be modeled using a cone whose height
motikmotik
85 over 320 of a cup
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sqware has an area of 49 sqware feet. A rectangle has an area of 24 sqware feet its lanth is 2 feet longer than its width witc
PSYCHO15rus [73]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the square has an area of 49 ft^2, then the length of one of its sides is

s = √(49 ft^2) = 7 ft, and its perimeter is P = 4(7 ft) = 28 ft.

As for the rectangle:  let W and L represent the width and length, respectively.  Then W*L = 24 ft^2 is the area.  L = W + 2 ft.  Therefore,

W(W + 2) = 24, or W^2 + 2W - 24 = 0, or (W +6)(W - 4) = 0.  Thus, W = 4 ft.

The perimeter of this rectangle is P = 2W + 2L, or

P = 2(4 ft) + 2(6 ft) = 24 ft.

The square has the larger perimeter:  It is 28 ft.

8 0
3 years ago
I bought a melon that weighed 1 whole 3/5 lb I cut a piece that weighed 4/5 pounds and gave it to my neighbor I had one fifth po
user100 [1]

Answer: 3/5

Step-by-step explanation:

if you start off with 5/5 + 3/5, thats 8/5 - 4/5 is 4/5, - 1/5 is 3/5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In a class of 147 students, 95 are taking math(m), 75 are taking science (s), 52 are taking both math and science. What is the p
    14·1 answer
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs.
    14·1 answer
  • Convert 12 kilometers to pounds. <br> Use 1 kg 2.2 lb.
    14·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST :)
    9·1 answer
  • It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?
    15·1 answer
  • The table shows the sales price and the discount offered at different stores for a bicycle that Juan wants to pure
    10·1 answer
  • Whats the answer to (x-4)(4x^{2} -8+7)
    10·1 answer
  • If you wanted to make a game where you pay $5 if you can't guess a random dogs weight within 16lbs what payout should you offer
    10·1 answer
  • Solve for x.<br> 2x – 3 + 6x = 21<br> x = [?]
    9·2 answers
  • Donna is putting money into a savings account. She starts with $450 in the savings account, and each week she adds $70.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!