1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
2 years ago
8

The circumference of a circle is 31.4 millimeters. What is the circle's radius?

Mathematics
2 answers:
hichkok12 [17]2 years ago
7 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

you want to divide the circumference by pi which is 3.14 which is 10 and that is the diameter. Now divide by 2 and the answer is 5. Hope this helps :)

Lorico [155]2 years ago
5 0

Answer:

62.8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
OMG!!??!!?? SCIENTISTS TRANSFORM 6IX9INE INTO A RAT?!??????!!?! LOOK AT HIM!!!!!!!!​
kvasek [131]
OMG !!!?!?!?! IS IT REAL
3 0
3 years ago
If the mean, median, and mode are all the same for 4, 9, 7, 8, and x, what is the value of x?​
seropon [69]
<h3>Answer:  x = 7</h3>

===========================================================

Explanation:

Since we have an odd number of values, this tells us that the median is part of the data set. It's the middle most item after we sort the values.

Recall that the mode is the most frequent item. Since the mode and median are the same, this must mean x can only be equal to one of the following

4, 9, 7 or 8

We can only pick one of those values.

----------------------

If x = 4, then the set {4,9,7,8,x} updates to {4,9,7,8,4} which sorts to {4,4,7,8,9}

The middle most item is in slot 3, which would be 7. So the median is 7.

The median 7 does not match with the mode 4.

So we cross x = 4 off the list.

-----------------------

If x = 7, then we have {4,7,7,8,9}

The mode is 7 and the median is 7. So far, so good.

Now let's compute the mean. Add up the values and divide by 5 because there are 5 items.

(4+7+7+8+9)/5 = 35/5 = 7

We've shown that the set {4,7,7,8,9} has mean 7.

Overall, that set has the same mean, median and mode. So the answer is confirmed.

I'll let you check the cases when x = 8 and x = 9.

8 0
3 years ago
A cable company charges $70 per month for cable service. Please help ASAP Check screenshot pleasee (20 points) Thank youu! :)) &
LiRa [457]

Answer:

for #1: 70x = y

for #2: 70x + 100 = y

Step-by-step explanation:

you pay $70 for x amount of time with will equal your total therefore it's 70x = y

if you have to pay a one-time fee of $100.00 then you have to add that to your equation giving you 70x + 100 = y

hope this is right

hope it helps too :)

8 0
3 years ago
Free 50 points + brainly award to whoever replies first on me
never [62]

Answer:

I'm first

Step-by-step explanation:

im first because I seen ty I'm the first one

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz
almond37 [142]

Answer:

2.55

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Lake City has a population of 3600 and is expected to grow by a factor of 1.3 every 10 years. Which is the best estimate of Lake
    14·1 answer
  • Scientists are monitoring a whale's weight by observing its weight change once a week, over a 4 week period. How much has the wh
    10·2 answers
  • How do you solve this equation
    12·2 answers
  • 33.Platinum crystallizes with the face-centered cubic unit cell. The radius of a platinum atom is 139 pm. Calculate the edge len
    15·1 answer
  • How to solve 7+(-15)+12
    7·2 answers
  • the diagonals PR and QS of a rhombus intersect each other at point O. prove that 2(PQ) + 2(QR) + 2(RS)+ 2(PS) = 4 (2(OP)+2(OQ))
    11·1 answer
  • UMM HELP ME !!!!!.... I HAVE NOTHING ELSE TO SAY XD
    12·1 answer
  • A painter is building scaffolding to paint the ceiling of a tall building. Each section of scaffolding is in the shape of a rect
    6·1 answer
  • Rocío paga por un par de zapatos 94.50 soles sabiendo que es el precio y luego de los descuentos sucesivos de 10 %y 20% cuál es
    10·1 answer
  • Shawheen puts the cost of a weekend trip⁠
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!