When your financially comfortable
Answer:
D) is not acceptable because such a guarantee would cause a conflict of interest pertaining to the IA's fiduciary duty to each client
Explanation:
The members of the North American Securities Administrators Association (NASAA) must follow their Model Rule which prohibits investment adviser firms from guaranteeing investment results, in other words they cannot guarantee a minimum profit.
In this case the employee suggested that if their clients didn't earn a minimum 12% profit, then they would refund any fees collected. But the IA firm is not allowed to guarantee the 12% value increase or profit.
Answer:
$94.10 per unit
Explanation:
Total direct labor-hours 10,000
Total fixed manufacturing overhead cost $33,000
Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50
Job K332:
Number of units in the job 70
Total direct labor-hours 140
Direct materials $455
Direct labor cost $5,320
total variable overhead = $2.50 x 140 = $350
prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462
total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587
product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit
Answer: The correct answer is "Hershey chocolate bars".
Explanation: For Hershey chocolate bars its manufacturer most likely to use intensive distribution due to the characteristics of the product, which are of the edible type, of consumption and of the type of market in which it is competing, to maintain its competitiveness in the market it is necessary to use an intensive distribution.
Answer: 83.53 days.
Explanation:
We would need to calculate the Current Assets as well as the Quick Assets.
Calculating the Current Assets we can use the Current ratio and Current Liabilities as follows,
Current Assets = Current Ratio * Current Liabilities
= 1.22 * 28,000
= $34,160
Then we calculate the Quick Assets which are essentially the most liquid assets being Cash and Cash Equivalents,
= Quick Ratio * Current Liabilities
= 0.71 * 28,000
= $19,880
Inventory will be Current Assets minus Quick Assets because Current Assets include all Current Assets whereas Quick Assets are Cash And Cash Equivalents Current Assets
= 34,160 - 19,880
= $14,280
We can then calculate the Inventory Turnover as,
= Cost of Goods sold / Inventory
= 62,400/14,280
= 4.36974789916 times.
Now we can finally calculate the days of Inventory by dividing the days in a year by the Turnover ratio. We will assume a 365 year.
= 365/4.36974789916
= 83.53 days.
It takes 83.53 days on average does it take to sell the inventory.