1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
3 years ago
14

Six cousins inherited a total of 5/8 of their great aunt’s assets, which they divided evenly. What fraction of their great aunt’

s assets did each cousin inherit?
Mathematics
1 answer:
makvit [3.9K]3 years ago
7 0
<h3>Answer:  5/48</h3>

============================================

Work Shown:

We'll divide the total 5/8 evenly among the 6 cousins.

(5/8) ÷ 6 = (5/8) ÷ (6/1)

(5/8) ÷ 6 = (5/8) * (1/6)

(5/8) ÷ 6 = (5*1)/(8*6)

(5/8) ÷ 6 = 5/48

Each cousin gets 5/48 of the aunt's assets.

So for instance, if the aunt had $48,000 in assets, then each cousin gets (5/48)*(48,000) = 5000 dollars.

------------------

An alternative approach:

Draw 6 rectangles side by side that represent the 6 cousins. Then divide each rectangle into 8 pieces, with 5 pieces shaded. The yellow pieces represent the amount given to the cousins. For any given rectangle, 5/8 of it is shaded yellow. Refer to the diagram below.

Overall we have 6*8 = 48 pieces.

The first cousin gets 5 yellow pieces out of 48 total. The same applies to the other five cousins. So this is a visual way to arrive at the answer 5/48.

You might be interested in
X=3y+10 x=-8y-12<br><br> can u guys help me find the steps to solve this equations
Natalija [7]

Answer:

x=4, y=-2

Step-by-step explanation:

x = 3y + 10 \\ x =  - 8y -12\\ now \\ 3y  + 10 =  - 8y - 12 \\ 3y + 8y =  - 12 - 10 \\ 11y =  - 22 \\ y =  \frac{ - 22}{11}  \\ y =  - 2 \\ again \: putting \: the \: value \:of \: y \\ x = 3y + 10 \\ x = 3( - 2) + 10 \\ x =  - 6 + 10 \\ x = 4

8 0
2 years ago
Helppppppppppp!!!!!!!!!!!
Fed [463]
A parallel line must have the same slope. The only one it can be is A
6 0
2 years ago
When constructing a perpendicular line through a point on a line, how can you verify that the lines constructed are perpendicula
aniked [119]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

perpecndicular means they intersect in right angle which is 90°, no matter how long lines are.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What two positive real numbers whose product is 7272 have the smallest possible​ sum?
nadezda [96]
\sqrt{7272} and \sqrt{7272}, or as a rounded decimal 85.28 and 85.28. 

To find the smallest possible sum of roots for any product, the answer is always whatever numbers are closest together. This fact can be derived by the fact that the greatest area we can enclose with a given length is a perfect square. So we can take the square root of 7272 and use that, since they will be exactly the same number. 

If you are looking for whole numbers, you would have to go up or down until you find a factor of 7272 closest to the square root. In this case that would be 72 and 101. 
3 0
3 years ago
Find the value of x in the following figure.<br> (a)<br> 60°<br> (2x + 40°<br> R
miskamm [114]
60

bc of congruence mark
3 0
3 years ago
Other questions:
  • melania walked her dogs 2 1/5 miles cathay walked her dog 1 3/4 times as far as Melania how many more miles did Cathay walk her
    15·2 answers
  • I neeeeeeeed helppppp please please please ​
    14·1 answer
  • a new car is sold for its sticker value of $19,000.Three years later, the customer returns to the car dealership to trade the ca
    10·2 answers
  • Find the missing number<br> 45-9=46-
    15·2 answers
  • Sherman goes golfing every 6th day and brad goes golfing every 7th day.if sherman and brad both went golfing today, how many day
    6·1 answer
  • Angle abf is 77 , help please
    5·1 answer
  • True or False??<br> .............................
    15·2 answers
  • Which expression has a value of 2/3?
    11·1 answer
  • Enter the number 86.3865 rounded to the nearest hundredth (two decimal places)
    14·2 answers
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!