1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maksim [4K]
2 years ago
8

• If the new image is smaller than the old image would

Mathematics
1 answer:
mars1129 [50]2 years ago
5 0

Answer:

Less than one

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
Alexeev081 [22]

Answer:

0.04

Step-by-step explanation:

set up a proportion!

sorry if its sloppy, i did this on my laptop :/

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Students are designing a new town as part of a social studies project on urban planning. ey want to place the town’s high school
-Dominant- [34]

Answer:

  c, d.  see attached

  e. about 2.96 miles; about $1.63 million

Step-by-step explanation:

e. The x-coordinates of points A and B are 1/3 and 2/3 of the x-coordinate of "Downtown", respectively. The y-coordinates of A and B are 2/3 and 1/3 of the y-coordinate of "Town pool", respectively. Then the distances from A and B to the Mall can be found using the Pythagorean theorem:

  A to Mall = √(4² +(10/3)²) = √(244/9) ≈ 5.20683 . . . miles

  B to Mall = √(8² +(5/3)²) = √(601/9) ≈ 8.17177 . . . miles

The difference in distance is ...

  (BM -AM) = 8.17177 -5.20683 = 2.96493 . . . miles

The mall is about 2.96 miles farther from point B than from point A.

The additional cost is the difference in miles multiplied by the cost per mile:

  (2.96 mi)($0.550 M/mi) = $1.63 M

The additional cost of the longer road is about $1.63 million.

5 0
2 years ago
Solve: x/3 + 6 - 2x = -6. Please show your work.<br> Thank you!
Kay [80]

Answer:

Step-by-step explanation:

if your solving for x

x=36/5

if you are rewriting the equation it is 5x=36

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you use the additive inverse to evaluate an expression that uses subtraction?
Harlamova29_29 [7]
You use additive inverse to combine like terms that are on opposite sides of the equation. 
ie.
3x + 1 = 6x -12 
You use additive inverse to move -12 to the +1
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much change will MRS Sloan receive....
NISA [10]
15. 75 s̶i̶n̶c̶e̶ 20.00 p̶o̶u̶n̶d̶s̶ - 4a̶n̶d̶ 25 p̶o̶u̶n̶d̶s̶ e̶q̶u̶a̶l̶ 15.75 p̶o̶u̶n̶d̶s̶
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve for y<br> 2y + 6 = 1 - 3y
    15·2 answers
  • This system has one solution.
    15·2 answers
  • 7+(53-3^{4} )/\sort{16}
    8·1 answer
  • In a certain game of chance, your chances of winning are 0.2. Assume outcomes are independent and that you will play the game fi
    8·1 answer
  • Lucy works at an electronics store as a salesperson. Lucy earns a 6% commission on the total dollar amount of all phone sales sh
    6·1 answer
  • i need help please answer for me ... Logan drove from New Orleans to Nashville to visit friends. Logan drove the speed limit whi
    10·1 answer
  • Can somebody help me with this question, my brain has evaporated.
    6·1 answer
  • Write the equation that models the linear relationship
    13·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS MY LAST QUESTION!
    8·2 answers
  • Find the value of the expression when x = 2, y = - 4 and z = ½.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!