1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vitfil [10]
3 years ago
12

7/18 times 3 in simplest form

Mathematics
1 answer:
IRISSAK [1]3 years ago
5 0

Answer:

21/18 which simplifies to <u>7/6</u>

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A bicycle manufacturing company makes a particular type of bike. Each child bike requires 4 hours to build and 4 hours to test.
PtichkaEL [24]
Answer: The answer is A

Step-by-step explanation: 4c+6a<120 and 4c+4a<100
7 0
3 years ago
What is the value of 3 to the 2 power +5 times+25?
tester [92]

Answer:


Step-by-step explanation:

3(3)^2 + 5(3) + 25

3*3 = 9, 5*3 = 15

3(9) + 15 + 25

27 + 15 + 25 = 67

7 0
3 years ago
Which of the following is the correct factorization of the polynomial below? 8x3 + 64y3 A. (4x + 4y) (2x+8y) B. (2x + 4y)(4x2 -
stepladder [879]

Answer:

B. (2x+4y)(4x2-8xy+16y2)

Step-by-step explanation:

hope this helps!

6 0
3 years ago
The Texas School Supply Company makes composition notebooks for students. The cost to manufacture 6 notebooks is $30. At this ra
Lina20 [59]

Answer:

Step-by-step explanation:

If it costs $30 to make 6 notebooks then that is $5 for each notebook. So multiply $5 times 50 and you get $250.

6 0
3 years ago
To adopt a dog from an animal shelter, you must pay $80 for vaccinations, $65 to spay or neuter the dog, and $50 for a wellness
Leya [2.2K]

The equation with (x) in dogs and (y) in dollars is  y=195x

First, you must set up your equation.

y=80x+65x+50x

Then, you must add like terms to simplify the equation

y=195x

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz help me. Im stuck on this question
    7·1 answer
  • Simplify -12u + 11z <br><br> “Enter the original expression if it cannot be simplified”
    15·1 answer
  • Please help me due today i really need ur help :(
    6·1 answer
  • The number of new customers n that visit a dry cleaning shop in one year is directly related to the
    5·1 answer
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B
    10·1 answer
  • A theater wants to take in at least $2000 for the matinee. Children's tickets cost $5
    10·1 answer
  • A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?
    9·2 answers
  • Find each equation with the correct solution​
    11·1 answer
  • Find the distance between the given points. Round to the nearest tenth. 2,2 and -1,4
    9·1 answer
  • Two airplanes leave the airport. Plane A departs at a 44° angle from the runway, and plane B departs at a 40° angle from the run
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!