Answer:
$9
Step-by-step explanation:
7.50/5= $1.5 an apple
6* 1.5 = $9 for 6 apples
The inequality is still true! If you add a number, say 5 to both sides of the following inequality, does anything change?
3 < 6
3 + 5 < 6 + 5
8 < 11
The inequality is still true. We know the statement holds for subtracting the same number because, in a way, addition and subtraction are pretty much the same operation. If I subtract 5 from both sides, I can think of it like "I add negative 5 to both sides" or something along those lines. It's kind of backwards thinking.
Answer:
Step-by-step explanation:
The absolute difference is 77-(-8)=85. The only option that is equivalent is
|-8|+77
7/8 = x/48
Cross multiply, which is: a/b = c/d ⇒ ad = bc
After cross multiplying, we get:
8x = 7(48)
8x = 336
Divide 8 on both sides
x = 42
Your final answer is B. 42<span>.</span>
Answer:
The costs of the plan are $0.15 per minute and a monthly fee of $39
Step-by-step explanation:
Let
x ----> the number of minutes used
y ----> is the total cost
step 1
Find the slope of the linear equation
The formula to calculate the slope between two points is equal to

we have the ordered pairs
(100,54) and (660, 138)
substitute


step 2
Find the equation of the line in point slope form

we have

substitute

step 3
Convert to slope intercept form
Isolate the variable y

therefore
The costs of the plan are $0.15 per minute and a monthly fee of $39