1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hoochie [10]
3 years ago
9

Geometry help please :(

Mathematics
1 answer:
jekas [21]3 years ago
8 0

Answer:

you need to show da photo

Step-by-step explanation:

You might be interested in
5 apples cost $7.50. Find the cost of 6 apples. please explain
butalik [34]

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

7.50/5= $1.5 an apple

6* 1.5 = $9 for 6 apples

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
10. When you add the same number to both sides of an inequality, is the inequality still true? Explain how you know your stateme
avanturin [10]

The inequality is still true! If you add a number, say 5 to both sides of the following inequality, does anything change?

3 < 6

3 + 5 < 6 + 5

8 < 11

The inequality is still true. We know the statement holds for subtracting the same number because, in a way, addition and subtraction are pretty much the same operation. If I subtract 5 from both sides, I can think of it like "I add negative 5 to both sides" or something along those lines. It's kind of backwards thinking.

6 0
3 years ago
Please help me, i have been on this problem for 45 minutes.
docker41 [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

The absolute difference is 77-(-8)=85. The only option that is equivalent is

|-8|+77

8 0
3 years ago
7/8 = /48 <br> A. 1 <br> B. 6 <br> C. 42 <br> D. 13
Vsevolod [243]
7/8 = x/48

Cross multiply, which is: a/b = c/d ⇒ ad = bc

After cross multiplying, we get:

8x = 7(48)

8x = 336

Divide 8 on both sides

x = 42


Your final answer is B. 42<span>.</span>
6 0
4 years ago
Jane has a pre-paid cell phone with Splint. She can't remember the exact costs, but her plan has a monthly fee and a charge for
yan [13]

Answer:

The costs of the plan are $0.15 per minute and a monthly fee of $39

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the number of minutes used

y ----> is the total cost

step 1

Find the slope of the linear equation

The formula to calculate the slope between two points is equal to

m=\frac{y2-y1}{x2-x1}

we have the ordered pairs

(100,54) and (660, 138)

substitute

m=\frac{138-54}{660-100}

m=\frac{84}{560}=\$0.15\ per\ minute

step 2

Find the equation of the line in point slope form

y-y1=m(x-x1)

we have

m=0.15\\point\ (100,54)

substitute

y-54=0.15(x-100)

step 3

Convert to slope intercept form

Isolate the variable y

y-54=0.15x-15\\y=0.15x-15+54\\y=0.15x+39

therefore

The costs of the plan are $0.15 per minute and a monthly fee of $39

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the solutions of the equation x^4 – 5x^2 – 36 = 0? Use factoring to solve.
    12·1 answer
  • A semicircular plate with radius 7 m is submerged vertically in water so that the top is 3 m above the surface. Express the hydr
    6·1 answer
  • A group of six tourists arrive at an airport gate 15 minutes before flight time, but only two seats are available. How many diff
    9·1 answer
  • HELP PLZ !!?
    15·1 answer
  • From first to last, when did the presidents serve? Drag the presidents’ names into the correct order according to when they serv
    10·2 answers
  • Given ΔABC, m∠C = 90° , m∠ ABC = 30° , AL ∠ Bisector CL = 6ft. Find LB (Feet)
    5·2 answers
  • Write 5.9 as a mixed number.
    11·2 answers
  • 3/5 of a number is 30. What is the number?<br><br><br> 10<br> 20<br> es<br> 18<br> 15
    11·1 answer
  • I need help with this plzzzz
    5·1 answer
  • 2. Mr. Walters starts preparing breakfast at
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!