<span> 4 apples and 6 bananas
so ration bananas to apples = 6:4 or 3:2 or 6 4
answer is
</span><span>all of the above</span>
(0,5)(3,-1)
slope = (-1 - 5) / (3 - 0) = -6/3 = -2
y = mx + b
slope(m) = -2
(use either of ur points...(0,5)...x = 0 and y = 5
now we sub and find b, the y int
5 = -2(0) + b
5 = b
so ur line is : y = -2x + 5
Answer:
142 degrees
Step-by-step explanation:
Answer:
A
Y-Intercept is -2
X then Y so it would be -2,-4
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1