1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saveliy_v [14]
2 years ago
10

0.00045−2.5⋅10 −5 = what is the answer i been up all day

Mathematics
1 answer:
Mama L [17]2 years ago
8 0
If I’m getting this right the equation is: 0.00045 - 2.5 x 10 - 5? The dot in between 2.5 and 10 indicates a multiplication sign

So...

0.00045 - (2.5 x 10) - 5
0.00045 - 25 - 5
= -29.9999 -> -30
You might be interested in
PLEASE HELP!!
Dima020 [189]

Answer:

A. 90°+m∠4

Step-by-step explanation:

Also  

∠ A + ∠ C = 180  o = ∠ B + ∠ D

⇒ 2 x+ ( 3 x − 5 ) = 180  0 = ( x + 5 ) +  ∠  C

5 x  −  5  =  180

Add 5 to both sides

5 x  =  185

Divide both sides by 5

x =  185  5  =  37

But it was A. 90°+m∠4

4 0
2 years ago
What is 1/4 divided by 2/5
Marat540 [252]
1/4 divided by 2/5 is 0.025.

If correct please mark Brainliest.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?
e-lub [12.9K]
 i think  
25 per cents

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
One way to recognize a ___ is to look for a line that divides the original image into two congruent parts.
Sphinxa [80]
A because the line of symmetry is where the two parts of the image will meet
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5 pound bag of clay cost $2.65. At this rate how much would a 2 pound bag cost?
Nutka1998 [239]
2.65/5=.53(price per pound)
.53*2lbs=1.06
a 2 lb bag will cost $1.06
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 3 cups 6oz + 2 cups 9oz
    13·1 answer
  • -8,-1,6,13 what the next three numbers
    13·2 answers
  • Rewrite 22/7 as a mixed number.
    12·1 answer
  • Systems by substitution: A phone company offers two monthly plans. Plan A costs
    5·1 answer
  • What is the answer? please tell me i am desperate!?
    13·1 answer
  • Can someone help me with this if it’s right I’ll mark you as brainliest
    9·1 answer
  • Lamar deposited $2,008 in a savings account with simple interest. Six months later, he had
    14·1 answer
  • Write 7y=7-7x standard form
    6·1 answer
  • Name the following segment or point.
    15·2 answers
  • Do 9a, 9b, 9c please quick due in 5 minutes also pleaseeee show step by step thanks I will mark brainlest and give extra points
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!