1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dovator [93]
3 years ago
7

One way to recognize a ___ is to look for a line that divides the original image into two congruent parts.

Mathematics
2 answers:
Sphinxa [80]3 years ago
5 0
A because the line of symmetry is where the two parts of the image will meet
Tatiana [17]3 years ago
3 0
Wouldn’t it be A because line that divides
You might be interested in
What is -3m + 5m = -14? With work provided
lara [203]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

-3m+5m=-14

2m=-14

divide both sides by 2

m=-7

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Roberta needs ribbon for a craft project. The ribbon sells for $3.74 per yard. Find the cost, in dollars, for 48 inches of the r
almond37 [142]
You have to convert 1 yard to 36 inches. so you do 3.74×3.74(1/3) because the extra 12 inches is one third of a yard. You eventually get 4.986 which rounds to 4.99
5 0
3 years ago
Select the situation that can be represented by 20x
ipn [44]
You work x hours. you get 20 dollars per hour. this is a random situation, because u didn't give us choices.
3 0
2 years ago
Quick algebra 1 question for 10 points!
n200080 [17]

Answer:

Situation 2 (B)

Step-by-step explanation:

I think it would be B since the power of the gear increases proportionally with the radius.

7 0
10 months ago
I would like multiple people to comment w/ their opinion
abruzzese [7]
He can buy up to 12 comic books
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factor 12x6 - 27y4 completely
    13·1 answer
  • The area of section 1 is _____ square feet, the area of section 2 is _____ square feet, and the area of section 3 is _____ squar
    6·2 answers
  • A 32-cup bottle of fabric softener costs $21.12. What is the price per quart?
    8·1 answer
  • Will give branliest answer if correct!!!! JUST 3 QUESTIONS YOU HAVE TO ANSWER.
    11·2 answers
  • There is a 70% chance of rain tomorrow and a 20% chance that the volleyball game will be postponed. What is the probability that
    5·2 answers
  • Find the height a 17-foot ladder can reach on the side of a building when it
    6·1 answer
  • NCn is __________ equal to 1. <br> always<br> sometimes<br> never
    12·2 answers
  • How to evaluate this expression -3 . (6 + 4 . 2)
    9·1 answer
  • If there are 42 boys and 54 girls in a room, fill out all of the possible
    7·1 answer
  • LOOK AT THE PICTURE BELOW
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!