1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastaziya [24]
3 years ago
5

Simplify -1-5 + 21.​

Mathematics
1 answer:
BlackZzzverrR [31]3 years ago
6 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

-1-5=-6

21-6=15

You might be interested in
I WILL MARK BRAINLIEST
N76 [4]

Answer:

y=70x+260

y=82x

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expressions are factors of the quadratic function represented by this graph?
spayn [35]

Answer:

C. x and $(x-6)$

Step-by-step explanation:

The roots of the quadratic equation are $0$ and $6$.

Hence the equation is $(x-0)(x-6)=x(x-6)$

7 0
3 years ago
What is 25% of $1200?<br> A) 900<br> B) 250 <br> C) 600 <br> D) 300
alexandr1967 [171]

Answer:

The answer Is D

Step-by-step explanation: I looked it up on Google, next time just type it into Google because it will solve it on a calculator for you.


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bob and Cheryl are taking a road trip that is 188.3 miles Bob drove 5/7 of the total distance how many miles did Bob Drive
nika2105 [10]
188.3 divided by 7 = 26.9
26.9 x 5 = 134.5
4 0
3 years ago
What is 0.194 with only thhe 9 and 4 repeating as a fraction?
nirvana33 [79]
193/990 Would be the answer. If you want the steps to find it, just ask.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Suppose u and v are functions of x that are differentiable at x=0 and that u(0)=4, u′(0)=7, v(0)=2 and v′(0)=1. Find the values
    13·1 answer
  • A freight train traveled 144 miles in 6 hours. At what rate, in miles per hour, did the train travel?
    13·2 answers
  • A freight train completes its journey of 150 miles 1 hour earlier if its original speed is increased by 5 miles/hour. What is th
    6·1 answer
  • The figure shows the location of three points around a lake. The length of the lake, BC, is also shown.
    9·2 answers
  • HURRYYYYWhat are the coordinates of point P?
    11·2 answers
  • Christine’s video store membership costs $5, and it costs $3.50 to rent a DVD. Christine spent $29.50 her first month. How many
    8·2 answers
  • you need 4 teaspoons of cinnamon to make a cake if you up the recipe and use 6 teaspoons of cinnamon what percent increase does
    13·1 answer
  • Express the fractions as equivalent decimals.5/25
    14·2 answers
  • 4, 16, 36, 64 is this a arithmetic sequence?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!