1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hram777 [196]
2 years ago
6

What is the total cost of a $325.00 item with a sales tax of 4%?

Mathematics
1 answer:
barxatty [35]2 years ago
7 0

Answer:

338

Step-by-step explanation:

because it right and i said so

You might be interested in
Historians estimate that there were about 7 million people on the earth in 4,000 BCE. Now there are about 7 billion! We write 7
Ksju [112]
There are 1000 Times more people on earth right now than there was in 4,000 BCE. It's just 7billion divided by 7million.
8 0
2 years ago
The range of the function defined as y = 5x is
snow_tiger [21]
The answer, i believe, is B
8 0
2 years ago
Why is my stomach hurting
Nina [5.8K]

Answer:

Abdominal pain can be caused by many conditions. However, the main causes are infection, abnormal growths, inflammation, obstruction (blockage), and intestinal disorders. Infections in the throat, intestines, and blood can cause bacteria to enter your digestive tract, resulting in abdominal pain.

5 0
3 years ago
Question in the photo
leva [86]

Step-by-step explanation:

The scale factor is 12/6 = 10/5 = 2.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
C(x) = mx + 500
grin007 [14]

Total cost as the function of shirts is :

C(x) = mx + 500 .

It is given that , The total cost to produce 100 shirts is $800.

800 = 100m + 500

m = 3

So , cost is given by :

C(x) = 3x + 500 .

Now , putting x = 1000 .

We get :

C(x) = 3x + 500

C(x) = 3(1000) + 500

C(x) = $3500

Therefore , cost of producing 1000 shirts is $3500 .

Hence, this is the required solution .

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the value of -3|15 - s| + 2s3 when s = -3?
    11·1 answer
  • Write the slope intercept form of the equation of the line through (-4,5) and a slope of -2
    14·1 answer
  • What is this fraction?
    12·1 answer
  • 2y - 4x = 4 Rewrite:
    15·2 answers
  • The miles driven in a car going 65
    15·2 answers
  • Fiona wrote out the description of each step for her multiplication of the binomial and trinomial (2x – 3)(5x2 – 2x + 7).
    5·2 answers
  • What is the value of x in:<br>3x + 2(x + 1) = 12?<br>A.12<br>B.6 <br>C.10<br>D.2​
    14·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Pls help plsssss I really need help
    6·2 answers
  • Can some help me I will mark u brilliant
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!