1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
padilas [110]
3 years ago
5

Choose which describes the transformation picture below which choices​

Mathematics
1 answer:
katovenus [111]3 years ago
5 0

Answer:

A) 4 units right, 4 units down.

Step-by-step explanation:

By counting, it can be discovered that the figure is translated in this way.

Hope this helps! Let me know!

You might be interested in
The volume of a rectangular solid is given by the equation V = l ⋅ w ⋅ h . Find the volume of a box whose dimensions are l = 3 n
scoundrel [369]

3*2*6 is 36 yards cubed or 36 yards to the power of 3.

7 0
3 years ago
A survey at your school found that 842 in 989 students have a cell phone. What percent of the student in school has a cell phone
Mumz [18]

Answer:

85.14% of the students have a cell phone.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find a value for y for which the expression (1-y)(3-y)(6-y) has each given value
erik [133]

\\ \tt\Rrightarrow (1-y)(3-y)(6-y)=-70

\\ \tt\Rrightarrow -y(1+1)(3+1)(6+1)=-70

\\ \tt\Rrightarrow y(2)(4)(7)=70

\\ \tt\Rrightarrow y(56)=70

\\ \tt\Rrightarrow y=\dfrac{70}{56}

\\ \tt\Rrightarrow y=\dfrac{5}{4}

#2

\\ \tt\Rrightarrow (1-y)(3-y)(6-y)=120

\\ \tt\Rrightarrow -y(1+1)(3+1)(6+1)=120

\\ \tt\Rrightarrow -y(2)(4)(7)=120

\\ \tt\Rrightarrow 56y=-120

\\ \tt\Rrightarrow y=\dfrac{-120}{56}

\\ \tt\Rrightarrow y=\dfrac{-15}{7}

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
C - 7 = 12 :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
m_a_m_a [10]
C-7=12
C=12+7
Then C= 19
4 0
3 years ago
Franz is going with his brothers to the county fair. The admission price for the county fair is $7, and the ride tickets cost $3
nikitadnepr [17]
G, 7 is the flat rate price you have to pay and 3.50 is the price for rides since we don’t know the number of time he will ride we will have to times 3.50 to the amount of times he go’s on a ride
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write a quadratic equation in standard form that has a vertex of (-2, 6) and passes through (-4, -2).
    11·1 answer
  • Is is true that the coefficient of the expression 18z-7(-3+2z) of z is 13
    5·1 answer
  • What is the first step in solving, 3x - 12y=5 3y -x=9, using the elimination method
    12·1 answer
  • Two intersecting lines have ______ of point(s) in common.
    12·2 answers
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • A washer and dryer cost 1003 combined the washer cost 53 more than dryer what’s the cost of dryer
    14·1 answer
  • A =<br><br> 4<br> 6<br> 9<br><br> which is the correct answer?
    13·1 answer
  • If the measure of ABC is 68°, what is the measure of AB?<br> B<br> 68<br> А<br> c
    13·1 answer
  • In selecting a sulfur concrete for roadway construction in regions that experience heavy frost, it is important that the chosen
    13·1 answer
  • 2/5 of 16 simplify if you can thank you
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!