1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
3 years ago
8

EFGH after a rotation 180° clockwise around the origin.

Mathematics
1 answer:
zvonat [6]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Just negate both x and y values for each point.

(-2, -2)

(-2, -3)

(-9, -2)

(-9, -3)

You might be interested in
Simplify
Blababa [14]
Equation describes a sloping line. For any
equation ax+by+c = 0, slope is .<span>X intercept is found by setting y to 0: ax+by=c becomes ax=c. that means that x = c/a. 30/5 = 6.Y intercept is found by setting x to 0: the equation becomes by=c, and therefore y = c/b. Y intercept is 30/-3 = -10.Slope is -5/-3 = 1.66666666666667.<span> Equation in slope-intercept form: y=1.66666666666667*x+-10.</span></span>
6 0
3 years ago
X/9 &gt; 9 is the question and the answer is 81 but Iḿ not sure how my teacher got the answer 81
Oliga [24]

Answer:

81 < x

Step-by-step explanation:

\frac{x}{9} > 9 → x > 9 \times 9 → x > 81

* The above answer is written in reverse, which is the exact same result.

I am joyous to assist you anytime.

5 0
3 years ago
What percent of shrink is caused by employees
Alika [10]

Answer:In 2017, the NRSS reported that external theft or customer shoplifting were responsible for 37.5% of retail shrinkage. And 33.2% of retail shrinkage was caused by employee or internal theft.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Ill give correct one brainliest
adelina 88 [10]

Answer: make 6 jumps which are 0.4 long to get 2.4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Explain why the prices were the same in 13 and 14
kifflom [539]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Zoe has 8 cups of whole-wheat flour. If each loaf of her favorite bread requires 3/4 of a cup of whole-wheat flour, how many who
    5·2 answers
  • 1. A coin had a value of $257.00 in 1995. Its value has been increasing at 9% per year
    5·1 answer
  • Julio and Rosa are as old as the values ​​of x obtained by solving the equation (x + 8) (x-3) +4 (x + 2) = 2 (x-4) * 2-11x. If j
    6·2 answers
  • Estimate the answer to:<br> 341 ÷ 0.28
    8·2 answers
  • Mr.Johnson imported some cartons of noodles.There were 28 packages of in each carton.he then sold 10 of noodles for $5 if he rec
    9·1 answer
  • A researcher wants to find out if there is a significant difference between men and women in the average number of tattoos that
    15·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • What is the value of A when we rewrite<br> (2/3)^x+4 - (2/3)^x as A • (2/3)^x
    8·1 answer
  • Lol I have 21 warnings so if you wanna friend me friend girlllama0792
    7·2 answers
  • The cost of b tickets at $20 a ticket algebraic expression
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!