1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Norma-Jean [14]
2 years ago
6

The school store sold five pencils for eleven dollars. determine the cost per pencil

Mathematics
2 answers:
grin007 [14]2 years ago
7 0

11/5 = $2.2 per pencil at the school store.

Elanso [62]2 years ago
7 0

Answer:

2.20

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE help me out in this question
erastova [34]

Answer:

It is A

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is the solution set for the molar concentration of
malfutka [58]

Answer: B

Step-by-step explanation:

I got it right on Edge

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of each of the following: exponents
Nataly [62]

Answer:

7) is 625

8) 169

9) 1.44

10) 180??

11) 1000000

12) 3430

hopefully these are right

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Find the product of f(x)=3 and g(x)=x+7
DaniilM [7]
F(x)=3 domain: negative infinity, positive infinity range: 3

g(x)=x+7 domain: - infinity, + infinity range: - infinity, + infinity
8 0
2 years ago
Which could be the side length of a 30°-60°-90° triangle?
pshichka [43]
I believe the answer is C
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A​ number, one-fifth of that​ number, and one-sixth of that number are added. the result is 82. what is the original​ number?
    11·1 answer
  • Pls Help ASAP
    5·1 answer
  • A garden is 6 2/3 feet long and 2 2/3 feet wide. Juan is putting a brick border around the garden. Each brick is 2/3 foot long.
    11·2 answers
  • Solve the equation 905=5a
    13·2 answers
  • Simplify: 15w6 + (-5w6)<br><br><br> plz help !!!
    6·2 answers
  • Quick!! write an equation in slope intercept form using points (-3,0) (3,-4) !
    12·2 answers
  • Dominique and Ella are comparing
    6·1 answer
  • The length of a rectangle is 4 meters less than twice the width. If the area of the rectangle is 286 square​ meters, find the di
    14·1 answer
  • Mark’s canoes rents canoes for $20 plus $13 per hour. You do not want to spend more than $150. For how many hours can you afford
    10·1 answer
  • Find the area of the shaded region. Round your answer to the nearest hundredth.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!