Answer:
<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />
Step-by-step explanation:
8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries
Question:
A customer buys bouquets of tulips and bouquets of roses for $40.25. The bouquet contained 17 tulips and cost $18.25. What is the price of a bouquet of roses?
Answer:

Step-by-step explanation:
Given


Required
The cost of a bouquet of roses
Since the customer bought a bouquet each, the formula to use is:

Make Rose the subject



<em>A bouquet of rose costs $22.00</em>
Answer:
5
Step-by-step explanation:
<span>Simplify this equation 7x+3x-10:
</span><span>7x + 3x - 10 =
10x - 10
<u>Hope his answer helps you!!!</u>
</span>
<em>Ps: Please mark Brainliest so I can Rank up higher! I'm almost there!!</em>
First replace y with 15.
1/5x-10=30
Then just solve from there.
x=200