Rewrite the inequality without the absolute value
-18 < x - 13 < 18
Add 13 to the whole equation
-18 + 13 < x < 18 + 13
Simplify
<u>-5 < x < 31</u>
1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
They always try to trick you with this. Remember anything 5 or above would round up, anything 4 and under would round down. So look for the tenth place. that's the 9. The number to the right is 8 which is greater than 5. That means round up. You can't round it to 0.1 because that takes it back down. So you just move it over. The answer is 1.0.
Answer:
718
Step-by-step explanation:
just add the two numbers