1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
6

A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.

Mathematics
1 answer:
uysha [10]3 years ago
7 0

Answer:

The cost per square inch of the pie is $0.111 or 11 cents

Step-by-step explanation:

The shape of a pie is circular.

The area of a circle (pie) = πr²

From the question ,

Diameter = 12 inches

Radius = Diameter/2

Radius = 12 inches/2

Radius = 6 inches.

Hence, the area of the pie = π × 6²

= 113.09733553 square inches

A pie costs $12.55

The cost per square inches of the pie is calculated as:

113.09733553 square inches = $12.55

1 square inch = $x

Cross Multiply

113.09733553x = $12.55

x = $12.55/113.09733553

x = $0.1109663631

Approximately

x = $0.111

Therefore, the cost per square inch of the pie is $0.111 or 11 cents

You might be interested in
Yep again.....not du.mb just lazy...
uranmaximum [27]

Answer:

nah frl

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What is a bird favorite type math
Dimas [21]

Answer:

word problems

Step-by-step explanation:

A random guy made 100 bird houses and each bird house has 100 seeds how many seeds are there in total 100,000

6 0
3 years ago
1. A function has a second rate of change of -4. Does the function have a maximum or a minimum?
Aloiza [94]

This function would have a maximum.

Since we are subtracting by a -4 for each increase in x, we know that the numbers will continue to go down. Given this fact, we know the number will never be higher than when we started, but the number could go infinitely low. As a result we have a maximum and no minimum.

8 0
2 years ago
9. If 15 men working 10 days earn $500. How much will 12 men earn working 14,
Leno4ka [110]

Answer:

Firstly need to understand the questions.

If 15 men working 10 days, They earn 500.

If 12 men working 14 days, how much they will earn?

Step-by-step explanation:

560

Solution:

15 men working for 10 days =500

1 man working for 1 day = 500/(10*15) =10/3

Now 12 men working for 14 days = 12*14*10/3 =560.

I am pretty sure that answer is right.

Thank you :)

6 0
2 years ago
Ng 20-21
Lisa [10]

you would spend $30

Step-by-step explanation:

if 20 calculator cost 120 then you would divide 20 by 120 which would give you 6 dollars per calculator then you would multiply that by 5 which would give you a $30 for five calculators.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a Ferris wheel takes 45 seconds to make a complete rotation, how many rotations will it complete in 3 hours?
    10·1 answer
  • One of my students got 95, 98, and 32 for the two Principal tests and for the final test.
    13·1 answer
  • What is the GCF of 48m5n and 81m2n2
    13·1 answer
  • A parabola with vertex (h, k) and a vertical axis of symmetry is modeled by the equation y - k = a(x - h)2. Determine the vertex
    12·1 answer
  • Complete the equation that represents the line.<br> Write it in slope-intercept form.
    13·1 answer
  • According to the Constitution, the amount of time the president and vice president serve in office together for one term is
    13·2 answers
  • a square has one side increased in lenght by two inches and an adjacent side decreaded in length by two  inches. If the resultin
    13·1 answer
  • How do you reduce 2 1/32
    12·1 answer
  • Y−3=5(x−2) what is the slope?
    9·2 answers
  • Cashews cost $6.45 a
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!