1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
14

The straight line 3x -2y = 5 will pass through which of the following points

Mathematics
1 answer:
densk [106]3 years ago
5 0
Try using desmos. Also I believe it will go through A only.
You might be interested in
There were 82 jerseys in the men’s department. The number of jerseys In the kids’ department was 24 times as much as the number
andrew11 [14]
Jerseys in mens department is 82

Jerseys in kids department is 24 times 82

24×82=1968
3 0
3 years ago
Barry needs to find the area of a rectangular room with a length that is 2 feet longer than the width. Write an expression for t
babunello [35]

Answer:

try asking a master, ok?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the volume ,in cubic meter ,of a cylinder with a height of 3 neters and a base radius of 4 meters ,to the nearest theths
TEA [102]

Answer:

volume = 150.9m³

Step-by-step explanation:

in order to find  the volume ,in cubic meter ,of a cylinder with a height of 3 meters and a base radius of 4 meters ,to the nearest theths place wee apply the formular for finding the volume of a cylinder which is πr²h

v =  πr²h

given that

height = 3meters

radius = 4meters

volume=?

going by the formulae v= πr²h

v = π × (4)² × 3

v = π × 16 ×3

v= 48πm³

note the value of π = 22/7

v = 48 × 22/7

v = 1056/7

v= 150.87m³

therefore the volume of the cylinder to the nearest tenth place is 150.9m³

6 0
3 years ago
Ozzie's Mother bought an assortment of greeting cards while she was at the bookstore. She bought twice as many birthday cards as
slava [35]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

2 get well cards

4 anniversary cards

6 greeting cards

8 birthday cards

8 0
3 years ago
4 tons of bark cost $29,120.00. What is the price per pound?
son4ous [18]
4*2000

29120/8000=$3.64
7 0
3 years ago
Other questions:
  • -5/3-9/2x=3/2<br> Simplify as much as possible
    11·1 answer
  • Can somebody help me please. It is a easy one
    5·2 answers
  • because his goal is to bike 65 miles over the four days what equation can be used to find the number of miles he should bike on
    9·2 answers
  • Which expression is equivalent? 8(3x − 6) A) 24x + 48 B) 24x − 48 C) −24x + 48 D) −24x − 48
    13·2 answers
  • Select the correct answer.
    11·1 answer
  • 1. Michael and 6 friends went to the movies. There, they each bought movie tickets and a bag of popcorn to share among them all.
    14·1 answer
  • Pls help need help ASAP 50 points you will be reported if the answer is wrong
    12·2 answers
  • This is Daniela’s work to solve the equation 13 x + 42 = 276.
    11·2 answers
  • Please help I’ll<br><br> Give you brainiest!❤️
    13·1 answer
  • Given the parent function p(x)=x², which phrase best describes the transformation used to obtain the graph of g(x)=(x+a)²-b, if
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!