1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
2 years ago
14

Before getting to school, Jason has a few errands to run. Jason has to walk 10 blocks to the theater, and 12 blocks to the galle

ry, before walking the final 6 blocks to arrive at school. If Jason has already walked 7 blocks, how many more blocks must he walk before arriving at school?
Mathematics
1 answer:
otez555 [7]2 years ago
6 0

Answer:

11

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I'm not sure if D is right
Rzqust [24]
Ratio and proportion

height :legnth of shadow=56:49 (man's shadow)
we assume the ratio is the same for the tower thing (obelisk)

so
56:49=x:28
conver tto fraction
56/49=x/28
times both sides by 28
1568/49=x
32=x
answer is 32ft
5 0
3 years ago
How many isosceles triangles appear in this figure? Given: ca=ce<br> 1<br> 2<br> 3<br> 4
soldier1979 [14.2K]
I can’t see your picture what do it say?
4 0
2 years ago
How many groups of 2.4 will divide into 29.52 ?
Bas_tet [7]
29.52/2.4 =12.3
 so 2.4 groups will go into 29.52, 12.3 times
3 0
3 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the regular polygon​
gregori [183]

Answer:To find the area of a regular polygon, all you have to do is follow this simple formula: area = 1/2 x perimeter x apothem. Here is what it means: Perimeter = the sum of the lengths of all the sides. Apothem = a segment that joins the polygon's center to the midpoint of any side that is perpendicular to that side.

Step-by-step explanation:

hope this helps

plez mark as brainlyest

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Express in logarithmic form for the base.. . 4^2=16
    10·2 answers
  • A weed called the boomstar Vine is known for growing at a very fast rate. It can grow up to 0.5 feet per day. How fast in inches
    7·2 answers
  • What is the slope of the line represented by y= x+ 9​ PLZ HELP
    15·1 answer
  • Help w 16 please. i will mark u brainliest
    13·1 answer
  • The school band is ordering customized stickers to support the band. The cost for 100 stickers is $110.00 and the cost for 200 s
    7·2 answers
  • Select the quadrant or axis on which you would find the point (-3,-5).
    13·1 answer
  • Please help!! Will give brainliest!!!
    14·1 answer
  • What is the vertical change from Point A to Point B?
    13·2 answers
  • Lorenzo made 2/3 of a quart of hot chocolate. Each mug holds 1/6 of a quart. How many mugs will Lorenzo be able to fill?
    13·2 answers
  • If the width of a rectangle with periemter is P is 6 units what is its length
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!