1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
13

Someone knows it, I take help

Mathematics
1 answer:
Nezavi [6.7K]3 years ago
6 0

Answer:

5a^2 + 7a

Step-by-step explanation:

Combine like terms

You might be interested in
Answer 3(x-4)=2(-2x+1). Explain
Lelu [443]

Answer:

65

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve the system of equations using the substitution method. Show your work and be sure to include the solution to the system y=
Sliva [168]

Answer:

Is that simultaneous equation

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP DUE IN 10 MINS!<br><br> Attached is the Question.
Nikitich [7]

Answer:

  • ∠N ≅ ∠J - given
  • LN ≅ LJ - given
  • ∠L ≅ ∠L - reflexive property

<u>Postulate</u>: ASA

<u>Congruency Statement:</u> ΔJML ≅ ΔNKL

7 0
3 years ago
HELP!<br><br><br>what is the y-intercept of the function f(x)=5*(1/6)^x
vivado [14]

Answer:

The y intercept is (0,5)

Step-by-step explanation:

f(x) = 5 * (1/6)^x

What is the y intercept?  Let x = 0

f(0) = 5 * (1/6)^0

f(0) = 5*1 = 0

The y intercept is (0,5)

5 0
3 years ago
The sum of two numbers is 39.Three times the smaller number exceeds the larger number by 81. Find the numbers
Mice21 [21]

Let smaller no be x and bigger be y

  • x+y=39--(1)
  • 3x=y+81
  • y=3x-81
  • y=3(x-27)--(2)

Put it in eq(1)

  • x+3(x-27)=39
  • x+3x-81=39
  • 4x=81+39
  • 4x=120
  • x=30

Now

  • x+y=39
  • y=39-30
  • y=9

The numbers are 9 and 30

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve y=-3x² + 4.5x – 20<br> Use the Quadratic formula
    14·1 answer
  • If arc SQ = 92° and arc QR = 86°, what is the measure of ∠RPS?
    15·1 answer
  • What is msu?<br> 49°<br> 77°<br> 98°<br> 161°
    13·2 answers
  • Angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price? $1.33 $0.75 $1.20 $0.80
    10·1 answer
  • Math problem I need help giving brainlist
    6·2 answers
  • T=42-0.7t how fast did the temperature drop?
    13·1 answer
  • Which of the following angle relationships can you use to prove that two lines are parallel?
    10·1 answer
  • A+a+d+a = 11. what are there values​
    15·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points (-7,7) and (-6,-5)
    10·1 answer
  • Mabel spends 4 hours to edit a 3 minute long video. She edits at a constant rate. How long does Mabel spend to edit a 15 minute
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!