Given that: F (Future worth) = $2,500, i (nominal interest rate)
= 0.12, compounded monthly = 12 months, years of investment = 1 year, and no.
of employees = 20. Compute using the annuity formula: A=Fi/(((1+i)^n)-1).
Calculating i = 0.12/12 = 0.01, since it is compounded monthly. Calculating n
(total number of compounding) = 1 x 12 = 12, since year of investment is equal
to 1. Substituting F=2500, i=0.01 and n=12 to the annuity formula, you will get
A=$197.12. Multiply by 20, you will get $3,942.44.
Answer:
Option D. Adjust working hours to accommodate workers' personal needs.
Explanation:
The reason is that discrimination is treating an employee unfairly on basis of employee's religion, color, etc. and treating them by implementation of policies would not make it violate the discrimination act if the company is already struggling hard to better manage the people by adjusting worker's personal needs which means now if they still are absent then they are accountable for their unethical deeds.
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
Answer:
$5,566.84
Explanation:
to determine the amount of money that Mary had in her account at the beginning of the year we can use the resent value formula:
present value (PV) = future value (FV) / (1 + interest rate)ⁿ
where:
- FV = $6,248.95
- interest rate = 12.253%
- n = 1
PV = $6,248.95 / (1 + 12.253%) = $6,248.95 / 1.12253 = $5,566.84
Although consumers do<span> not directly produce </span>waste<span> from </span>manufacturing<span>, they </span>indirectly create<span> it by purchasing products that have been </span>manufactured<span>. Hope this answers the question. Have a nice day. Feel free to ask more questions.</span>